Tetszett a cikk?

Történetük legrosszabb januárját zárták az amerikai tőzsdék múlt pénteken, és egyelőre semmi jele a feltámadásnak. Továbbra is ömlenek a sötétebbnél sötétebb képet rajzoló adatok: a GDP 27 éve nem látott ütemben, 3,8 százalékkal csökkenet 2008 utolsó negyedévében, a munkanélküliség valószínűleg újabb negatív rekordokat döntött idén januárban, a fogyasztói bizalom még soha nem volt ilyen alacsony az USA-ban.

A Dow Jones ipari átlagindex pénteken 1,82 százalékkal esett, a Standard and Poor's 500-as index 2,28 százalékos, a Nasdaq Composite 2 százalékos mínuszban fejezte be a januári kereskedést. 2009 első hónapjában a Dow közel 9, a S&P 8,6, a Nasda0 6,4 százalékot veszített értékéből. Az indexek januári mozgását hagyományosan az egész évre nézve irányadónak tekintik a kereskedők.

Nincs biztos menedék

Sokan ijesztőnek tarják, hogy a válságokra kevésbé érzékeny szektorok is súlyos veszteségeket szenvednek. A Procter & Gamble -  a Pampers és a Gilette márkák gyártója -  6,4 százalékot zuhant a vártnál rosszabb negyedévi eredmények miatt, ráadásul 2009-re pesszimista forgatókönyvet vázolt a háztartási fogyasztás érzékeny barométerének számító óriáscég. A Kraft Foods élelmiszeripari óriás 4,2 százalékot esett.

A februári alaphanpot a ma esedékes decemberi fogyasztási adatok és a feldolgozóipari aktivitásról tudósító beszerzési mendzserindex alakulása adhatja meg, a szolgáltatási szektor januári ISM indexe szerdára élesített időzített bomba.

További részletek az ecoline.hu-n.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Obama beiktatása nem lelkesítette a Wall Streetet

A kedden a New York-i részvénypiacok erős veszteségben maradtak a kereskedés félidejénél is, a tőzsde DJIA mutatója 200 pont, a Nasdaq piac composite indexe 50 pont körüli veszteségben állt, azaz a veszteség 2,5-3 százalékos volt. A jelentések szerint a cégek eredményadataival kapcsolatos pesszimista várakozás mellett a piacon a bankok rossz kilátásait látják a befektetők, még a Royal Bank of Scotland hétfői páratlanul nagy, 40 milliárd dollárt meghaladó veszteségjelentése után.