szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A helyi politikai csatározások mellett a gazdasági nehézségek is hozzájárultak a lett, a magyar és a cseh kormányválsághoz – írta szerkesztőségi cikkében a Le Monde című francia napilap szerda délután megjelent számában.

A kelet-európai dominó feldőlése jól mutatja, hogy a pénzügyi válság először gazdasági, majd szociális és végül a térség legtöbb országában politikai válsághoz vezetett, amit a többi európai ország nem nézhet tovább tétlenül: pénz mellett a térségnek megbecsülésre is szüksége lesz a következő időszakban.

A mértékadó párizsi újság szerint a vasfüggöny kifejezés húsz év után akkor jelent meg először újra a politikai kommentárokban, amikor március 1-jén az uniós csúcstalálkozón elutasították a közép-európai térség globális megsegítésére tett (magyar) javaslatot. A brüsszeli csúcson olyan döntés született, hogy minden országot külön esetként kell kezelni.

A lap szerint a közös jellegzetességeket ugyanakkor nem szabad letagadni: a közép-európai országok felzárkózó államok, amelyeknek szükségletei óriásiak. Ennek következtében eladósodtak, annál is inkább, mert az euróban szívesen kölcsönző német, osztrák, olasz és francia csoportokhoz tartoznak bankjaik.

A Le Monde arra is emlékeztet: az „öreg Európa” számára a kelet-európai országok mostanáig igazi eldorádónak számítottak, odatelepítették üzemeik egy részét, elsősorban a járműiparban. A válsággal szembesülve azonban a bankok már nem nyújtanak annyi kölcsönt, a gyárak visszatelepülnek, a nemzeti valuták értéküket vesztik, a hitelezőket megfojtják. „Azokban az országokban, ahol a demokrácia még új eszme, a koktél gyakran robbanásveszélyes” – fogalmaz a Le Monde.

A szerkesztőségi írás úgy véli, hogy ebben a helyzetben a többi európai ország nem fordíthat hátat a térségnek, mert a gazdasági érdekeik miatt annyira érintettek, hogy a periféria válsága jelentősen vissza fog hatni a központra is.

„Politikailag sem lenne érthető hagyni a válságot elmélyülni ezekben az országokban, hiszen a válságot ők maguk is nagy részben importálták. A válasz azonban nem egyszerű. Az eurózónához való csatlakozás kritériumainak könnyítése nem talált támogatásra. Az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap hitelei jól jönnek, de nem lesznek elégségesek. A következő években ezeknek az országoknak egyszerre lesz szükségük pénzre és megbecsülésre. Máskülönben garantált a bumeránghatás” – zárta írását a Le Monde.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A vezetőknél kezdi a leépítést a Le Monde

Két vezető posztjának felszámolásával kezdődött meg a Le Monde című francia napilap munkatársai negyedének elbocsátása, amely ellen a héten kétszer hirdettek sztrájkot az újságírók - adta hírül szombaton a Le Figaro című napilap.

MTI Karrier

Le Monde: nem jelent meg a napilap, sztrájkolnak az újságírók

A tervezett nagyarányú elbocsátások miatt tiltakozva sztrájkba léptek hétfőn az egyik legbefolyásosabb francia napilap, a Le Monde újságírói. Ez a második munkabeszüntetés az újság 1944-es megalapítása óta, ám az első olyan sztrájk, amelyet vállalaton belüli ügyek váltottak ki.

MTI Világ

Le Monde: Gyurcsány a 2014-es választásokra játszik

A kormány éléről való távozásával és a pártelnöki posztján történt megerősítésével Gyurcsány Ferenc politikai újjászületését készíti elő: vélhetően azt reméli, hogy a 2014-es parlamenti választásokon ő lehet az MSZP "erős embere" - írta hétfő délután megjelent számában a Le Monde című francia napilap.

MTI Világ

Le Monde: a magyarellenes görcsölés megmérgezte az elnökválasztást

Saját szándéka ellenére került a kormánypárti politikusok által az ország iránti lojalitás hiányával és irredenta hajlammal vádolt magyar kisebbség a szlovákiai elnökválasztás középpontjába – írta szombat délután megjelent számában a Le Monde című francia napilap.

MTI Világ

Mohácsi a Le Monde-ban: kapjanak állampolgárságot a romák

Minden országnak a helyi problémáknak megfelelően azonnali válaszokat kell adni a romák elleni diszkriminációra, s ezeket a válaszokat az Európai Uniónak külön alapokkal kellene segítenie a lakhatás, a munka, az egészségügy, az oktatás, valamint a diszkrimináció elleni szigorú igazságszolgáltatás terén - mondta Mohácsi Viktória liberális európai parlamenti képviselő a Le Monde című francia napilapnak adott interjújában.

MTI Világ

Le Monde: egyértelművé vált az EU intézményi válsága

Miközben Párizs azt hangsúlyozza, hogy az Európai Unió július 1-jén kezdődő francia elnöksége mindent meg fog tenni, hogy az Európai Unió reformszerződésével történt írországi "incidens" ne okozzon válságot, a Le Monde című francia napilap hét végi száma szerint az ír "nem" éppen a szervezet több mint egy évtizede tartó intézményi válságára világított rá: a hidegháború vége óta az EU képtelen működését a folyamatos bővítésekhez igazítani, pedig a tagországok számának növekedésével elengedhetetlenné vált az intézményi reform.

MTI Kult

Istenítette Pintér Béláékat a Le Monde

Párizsban az ősz, színházi szempontból, hibátlan - írta a Le Monde című francia napilap hétvégi számában Pintér Béla és Társulatának Parasztopera című előadása kapcsán.

MTI Kult

Mundruczó Kornélt mutatta be a Le Monde

A cannes-i verseny ismeretlenjei címmel Ari Folman izraeli, Eric Khoo szingapúri és Brillante Mendoza fülöp-szigeteki rendező mellett Mundruczó Kornélt mutatta be hétfőn a Le Monde című francia napilap.

MTI Gazdaság

Le Monde: három út a globális pénzügyi válságból való kilábalásra

A Le Monde című francia napilap péntek délutáni számában három lehetséges forgatókönyvet vázolt fel a pénzügyi világválságból való kilábalásra: a legoptimistábbak szerint a piaci bizalom helyreállásával rövid, másfél-két éves recessziót követően újra megindul a növekedés; más elemzők viszont úgy vélik, hogy legalább tízéves recesszió várható, mert az amerikai fogyasztás helyett nincs, ami átvegye a világgazdaság motorjának szerepét. A harmadik prognózis szerint viszont - bizonyos feltételek mellett - Kínában van a megoldás kulcsa.