szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nyugdíjak időzített bombát jelentenek Magyarországon, ahol évente a GDP több mint 10 százalékát fordítják nyugdíjakra - hívta fel a figyelmet a szerdai The Wall Street Journal.

A 10 milliós Magyarországon 3 millió nyugdíjas él. A kormány a rendszeres havi nyugdíjakon kívül külön juttatásokat ad a balesetek áldozatainak, a rokkantaknak, a katonai és rendőrségi veteránoknak, a polgármestereknek, az özvegyeknek, a gazdáknak, a bányászoknak, valamint az elismert művészeknek. Az átlag magyar 58 éves korában megy nyugdíjba, a 60 és 64 év közötti magyaroknak csak 14 százaléka dolgozik, szemben a több mint 50 százalékos amerikai mutatóval.

A The Wall Street Journal terjedelmes, Magyarországról és részben Kelet-Európáról szóló írása szerint a gazdasági bajok egyik gyökere a nyugdíjrendszer. Magyarországon - ahol mintegy 4 milliós munkaerő van - az állami nyugdíjprogramba történő befizetések nem fedezik a juttatásokat. Gyurcsány Ferenc szocialista pártja védi a nyugdíjasokat, akik fontos szocialista választási tömböt képeznek.

A kritikusok szerint meg kell reformálni a nyugdíjrendszert. "Az IMF, magyar reformerek támogatásával, csökkentéseket akar, különösen a 13. havi nyugdíjak terén" - írta az újság. A rendszer jóformán semmilyen szinten nem működik - mondta Mark Pearson, az OECD szakértője.

A kiterjedt nyugdíjak rendszere a szocialista korszak öröksége. Mint Yusaf Akbar, a CEU Business School professzora rámutatott, az 1956-os forradalom eltiprása után az ország vezetői hallgatólagos alkut kötöttek a néppel: azért cserébe, hogy nem lesz több társadalmi elégedetlenség, a vezetők szerény reformokat és kényelmes jóléti hálót biztosítanak. A kommunizmus bukása után a térség legtöbb állama igyekezett lebontani a régi állami rendszert, s bár Budapest is elöl járt a privatizációban, igyekezett megtartani a szociális biztonsági hálót.

A kommunizmus után megmaradt az a szemlélet, hogy az államra kell támaszkodni - mutatott rá Holtzer Péter, a nyugdíj-kerekasztal elnöke, aki szerint még egy-két nemzedékre lesz szükség e mentalitás megváltozásához.

Kelet-Európában csak Szlovákia és Lengyelország költi a GDP nagyobb hányadát nyugdíjakra. Előbbi viszont sokkal gazdagabb, mint Magyarország, utóbbi pedig jelentős csökkentést tervez - véli a lap. Az OECD becslése szerint ráadásul Magyarországon fognak a leggyorsabban növekedni a nyugdíjköltségek az elkövetkező évtizedekben Európában.

A vezető amerikai üzleti napilap azt is megjegyezte, hogy az OECD-országok körében Belgium után Magyarországon a legmagasabb az "adóék", vagyis a munkáltató által kifizetett és a munkavállaló által kézhez kapott összeg közötti különbség.

Az újság szerint Csehország, Lengyelország és más kelet-európai államok - amelyek nincsenek a tönk szélén az egészségesebb kormányzati pénzügyi politikának köszönhetően - attól félnek: ha Magyarország összeomlik vagy mély recesszióba süllyed, akkor a befektetők az egész régióból kivonulnak.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

OÉT: nincs egyetértés a nyugdíjszabályok módosításáról

Nem nyerte el sem a munkavállalói, sem a munkaadói oldal egyetértését az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki ülésén a kormány nyugdíjrendszer módosítását célzó törvényjavaslata, amely egyebek mellett felemelné a nyugdíjkorhatárt és beépítené a 13. havi nyugdíjat a havi ellátásba.

MTI Itthon

Fokozatosan 65 évre emelkedik a nyugdíjkorhatár

Fokozatosan 65 évre emelkedik a nyugdíjkorhatár 2027-ig, és jövőre megszűnik a 13. havi nyugdíj - ismertette a kormány a parlament elé pénteken benyújtott előterjesztésének fontosabb elemeit a szociális miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón.

Vállalkozás

Mennyit dolgozhat a rokkantnyugdíjas?

A rokkantnyugdíj melletti munkavégézéssel és a nyugdíj folyósításának leállításával kapcsolatos olvasói kérdésekre Molnár László, az Adózóna nyugdíjszakértője válaszol.

MTI Gazdaság

Óriási veszteség a magánnyugdíjpénztáraknál

Miközben a magánnyugdíjpénztárakhoz az előző évben 357,4 milliárd forint tagdíjbevétel folyt be, a befektetési tevékenységen közel 422 milliárd forintos veszteség mutatható ki - derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) a pénteki Napi Gazdaságban ismertetett adataiból.

MTI Karrier

Radikális nyugdíjemelés Németországban

Jelentős - és meglehetősen váratlan - nyugdíjemelést jelentett be hétfőn a német kormány, a lakossági fogyasztás növelése végett. Eszerint a nyugdíjak Németország nyugati felében 2,41 százalékkal, az egykori NDK-hoz tartozott keleti tartományokban ennél is nagyobb arányban, 3,38 százalékkal emelkednek július elsejétől.

Vállalkozás

Nyugdíj: milyen adatokról nem feledkezhet meg a munkaadó?

A nyugdíjakat elsődlegesen a társadalombiztosítás nyilvántartásában szereplő adatok alapján kell megállapítani. Ehhez szükséges az érintettek részéről az éves nyugdíjbiztosítási adatszolgáltatás, amely lehetővé teszi a nyugdíj megállapításához szükséges jogosultságok egyéni nyilvántartását. Milyen határidőket kell betartani?