Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A zuhanó amerikai indexek ellenére egész Európa, és így Budapest is felfelé tart. A BUX-ot még mindig a Mol-sztori húzza.
Közel két százalékos pluszban állt kedden délután kettőkor a Budapest Értéktőzsde vezető indexe. A BUX már reggel nagyot ugrott, járt 11 200 pont fölött is, s bár azóta bő 100 pontot ereszkedett, maradt a tegnapi záróérték fölött.
A vezető részvények közül ma is a Mol húz, még mindig a tegnapi Surgut-bejelentés miatt. Az olajipari papírt a felvásárlási sztorikra szakosodott nagybefektetők vásárolják, s ez hajtja felfelé az árfolyamot. Kettőkor a Mol 6,8 százalékos pluszban állt 10 805 forinton.
A többi blue chip közül azonban csak a Magyar Telekom tudott emelkedni: a papír 2,9 százalékkal 535 forintra drágult. Ismét esik azonban az OTP és a Richter: előbbi 0,75 százalékkal 1836 forintra süllyedt, míg utóbbi 2,5 százalékkal 24 905 forintra ereszkedett.
A Mol sztori ellenére a legnagyobb forgalma továbbra is az OTP-nek van, amit eddig ma 4,4 milliárd forint értékben adtak vettek, ez a teljes – egyébként nagyjából az éves átlagnak megfelelő forgalom – fele. Az olajipari papír azonban így is kelendőbb a megszokottnál: kettőig 2,2 milliárdos forgalma volt.
Budapest egyébként az európai börzékkel tart, amelyek annak ellenére, hogy az amerikai Dow Jones majd 3,3 százalékos mínuszban zárt, fölfelé vették az irányt kedden. A legjobban a londoni FTSE-100 teljesített eddig, amely közel 3 százalékot erősödött, de nem panaszkodhat az 1,6 százalékos pluszban álló párizsi CAC-40 és az 1,4 százalékot ugró frankfurti DAX-30 sem.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A külföldi tőkebefektetések engedélyezési rendszere Magyarországon indokolatlanul szigorú, a kormány minden ügylet minden részletére rá akar látni.
Az izraeli miniszterelnök Washingtonban át is adta a jelölőlevelet az amerikai elnöknek.