szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az euróövezet pénzügyi stabilitásával szemben mélyülő bizalmi válság és az ezzel párhuzamosan gyengülő euró tovább gyengítette a térségbeli devizákat szerdán.

Az eurót szerdán délután öt órakor 278,55 forinton jegyzeték a kedd délutáni 273 forint körüli jegyzés után. A délelőtti átmeneti forint erősödés után, ami 275,05 forintig vitte el az euró jegyzést, a nap folyamán elért leggyengébb forint árfolyam 279,70-es euró jegyzésnél volt. 

A dollár jegyzése 216,84 forintra emelkedett a kedd délutáni 209,59-ről, az euró pedig 1,2863-ra gyengült a kedd délutáni 1,3052 dollárról. Az euró nap közben több határpontot is áttört a dollárral szemben és leggyengébb árfolyamát 1,2804 dolláros jegyzésen érte el, amire 13 hónapja nem volt példa. A svájci frankot 194,54 forinton jegyeztek a kedd délutáni 190,97 után, 100 japán jent pedig 229,82 forinton 221,65 után. 

Szerdán nagyot esett a zloty és a cseh korona árfolyama is, a zloty a délelőtti 4,02-es euró jegyzés körüli szintről délutánra 4,09 közelébe, a cseh korona 25,88-as euró jegyzésről 26,10-re. 

Szerdán az euróövezet pénzügyi stabilitásával szemben a görög adósságszolgálati válság okán egyre fokozódó piaci bizalmatlanságot a Moody's Investor Service által a Portugál szuverén adósság esetleges leminősítésére kiadott figyelmeztetés rántotta újabb mélységekbe. A hír szinte tapintható közelségbe hozta azt, amitől a piacok leginkább tartanak: a görög adósságszolgálati probléma átterjedésének veszélyét más, magas deficittel küszködő euróövezeti tagállamokra is.

A szakértők nem aggódnak

A forint árfolyamkilátásait nehéz lenne megítélni, mivel nem specifikusan magyar jelenségről van szó, hanem a régió egészét érintő nemzetközi piaci folyamatról. Az euró dollárral szembeni árfolyamvesztése hatványozottan érezteti hatását a régiós devizák árfolyamának gyengülésében, amit ilyen nagyságrendben már nehezen tudnak befolyásolni devizapiaci kereskedéstechnikai ellenállási határok - fejtette ki Ádám Zoltán, a Takarékbank makrogazdasági elemzője. 

A görög válság okán az euróvezet pénzügyi stabilitásával szemben kialakult piaci bizalmatlanság tartósságával kapcsolatban két kérdés merül fel: egyrészt milyen társadalmi fogadtatásra talál a megszorítási csomag és ez milyen politikai kockázatokat hordoz magában, másrészt a megszorító csomag mennyiben felel meg a makrogazdasági racionalitásnak, Görögország mennyiben lesz képes a feltételek teljesítésére, illetve rákényszerülhet-e emiatt adósságainak átütemezésére. Ebben az utóbbi kérdésben már hónapokon belül is tisztábban láthatunk - mutatott rá. 

Tardos Gergely, az OTP Bank vezető elemzője szerint a monetáris politika rendelkezik a megfelelő eszköztárral a forint árfolyamának a magyar gazdaság szempontjából optimális tartományban tartásához, akár a kamatpolitikáról, akár nyíltpiaci beavatkozásról, illetve az azt kilátásba helyező szóbeli intervencióról legyen szó. Az MNB tartalékszintje lehetővé teszi a beavatkozást a forint árfolyamának védelmében. 

Ahogy a forint erősödését a görög válság elmélyülését megelőző időszakban támogatta a piaci optimizmus, a negatív nemzetközi piaci hangulat is csak átmeneti kilengést idézhet elő a 270-285 forintos tartományhoz képest. A túlságosan erős forint versenyképességi problémákat vet fel, a gyenge forint viszont a devizaadósok terheinek növekedésén és a banki hitelezés lassulásán keresztül recessziós hatást keletkeztethet - mondta Tardos Gergely. 

A Commerzbank devizapiaci kereskedője elfogadhatónak tartja a 270-280 forintos euró árfolyam tartományt, szerinte az elmúlt hónapokban volt a magyar deviza kissé erősebb a "kényelmesnél". Szerinte a piaci bizalmatlanság további eszkalálódása elviheti ugyan a forintot 280-as euró jegyzés fölé is, de ez nem hozná lépéskényszerbe a jegybankot az árfolyam korrigálására, hiszen soha nem is tűzött ki árfolyamcélt maga elé. Legfeljebb a piacok által már beárazott újabb kamatvágás elhalasztását helyezné kilátásba, és már azzal is eredményt érhetne el. 

Az euróövezet pénzügyi stabilitásával szemben mélyülő bizalmi válság és az ezzel párhuzamosan gyengülő euró tovább gyengítette a térségbeli devizákat szerdán. Az eurót délután öt órakor 278,55 forinton jegyzeték a kedd délutáni 273 forint körüli jegyzés után. A délelőtti átmeneti forint erősödés után, ami 275,05 forintig vitte el az euró jegyzést, a nap folyamán elért leggyengébb forint árfolyam 279,70-es euró jegyzésnél volt. A dollár jegyzése 216,84 forintra emelkedett a kedd délutáni 209,59-ről, az euró pedig 1,2863-ra gyengült a kedd délutáni 1,3052 dollárról. Nagyot esett a zloty és a cseh korona árfolyama is, a zloty a délelőtti 4,02-es euró jegyzés körüli szintről délutánra 4,09 közelébe, a cseh korona 25,88-as euró jegyzésről 26,10-re.

Szerdán az euróövezet pénzügyi stabilitásával szemben a görög adósságszolgálati válság okán egyre fokozódó piaci bizalmatlanságot a Moody's Investor Service által a Portugál szuverén adósság esetleges leminősítésére kiadott figyelmeztetés rántotta újabb mélységekbe. A hír szinte tapintható közelségbe hozta azt, amitől a piacok leginkább tartanak: a görög adósságszolgálati probléma átterjedésének veszélyét más, magas deficittel küszködő euróövezeti tagállamokra is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Tovább gyengélkedik a forint, 280-ig is elmehet az euró

A görög válság örvényében szerdán tovább gyengültek a térségbeli devizák: az eurót délelőtt negyed tizenegykor 277,26 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben a kedd délután négy órai 273,46 forint után. A dollár jegyzése 214,15 forintra nőtt a keddi 209,59 forintról.

MTI Gazdaság

Újra 270 forint fölött az euró jegyzése

Kissé tovább gyengült a forint kedden délelőtt a bankközi devizapiacon: 11 óra előtt az eurót 270,54 forinton jegyezték, a kora reggeli 269,37 forint és a hétfő délutáni 269,88 forint után. A kereskedők további forintgyengülést valószínűsítenek. Gyengült a forint a dollárral szemben is: a dollárt délelőtt 205,34 forinton jegyezték, szemben a hétfői 204,58 forinttal.