Tetszett a cikk?

A spanyol kormány csütörtökön bejelentett új megszorító gazdasági csomagterve miatt kisebb lesz az ország jövő évre várt gazdaságnövekedése - jelentette be Elena Salgado spanyol pénzügyminiszter. A spanyol CCOO szakszervezet a csomag visszavonását követeli.

A megszorítások hatásaként a kormány a bruttó hazai termék (GDP) 1,3 százalékos jövő évi növekedésére számít az eddig várt 1,8 százalék helyett, közölte Elena Salgado. Mint hozzáfűzte, a minisztérium továbbra is 0,3 százalékos idei GDP-csökkenéssel számol.

A CCOO spanyol szakszervezet a csütörtökön bejelentett, és a tetemes költségvetési hiány lefaragását célzó megszorító intézkedések visszavonását követelte. A spanyol kormányfőhöz pénteken eljuttatott levelében a szakszervezet arra figyelmeztetett, hogy ha a kormány nem változtat az álláspontján, akkor egyre szélesebb körű tiltakozó megmozdulásokra kell felkészülnie. A spanyol szakszervezetek már korában döntöttek arról, hogy június 8-án közalkalmazotti sztrájk lesz.

A kormányzati terv 15,25 milliárd euró megtakarítást helyez kilátásba 2010-2011-re, amivel GDP-arányos államháztartási deficitet  idén 9,3 százalékra, jövőre 6,5 százalékosra szorítanák le a tavalyi  11,2 százalékról.

Csütörtökön egyebek között azt jelentette be a kormány, hogy csökkentik a közalkalmazottak bérét. Ez a magasabb beosztású funkcionáriusok esetében 8-10 százalékos, az egyszerű alkalmazottak esetében 0,5-7 százalék lesz, és már júniustól életbe léptetik. Ezeket a fizetéseket 2011-re teljesen befagyasztják. Egy másik népszerűtlen döntés a nyugdíjak értékállóságának szüneteltetését jelenti 2011-ben. A kormányzati tervet még a parlamentnek is jóvá kell hagynia.


Románia koncessziót írt ki fekete-tengeri olaj- és gázmezők feltárására

Nagy nemzetközi olajtársaságok érdeklődtek az olajkitermelési koncessziók iránt Románia fekete-tengeri felségvizein, közöttük olyan területeken is, amit a Hágai Nemzetközi Bíróság ítélt oda Romániának Ukrajnától - írja a Bursa román pénzügyi napilap.

A román nemzeti hivatal (ANRM) által a Razelm, Navodari, Agigea, Aurora, Mangalia, Luceafarul, Sf. Gheorghe, Muridava, Cobalcescu, Est-Rapsodia és Trident környékén fekvő koncessziós területekre kiírt pályázatra az Exxon, Repsol, Lukoil, Petrom, Romgaz, Rompetrol és a Total vállalatok jelentkeztek. A lap értesülése szerint a magyar Mol is pályázik egy szárazföldi koncesszióra egy román partnerrel együttműködésben.

A pályázat nyertesei 35 éves koncessziót kapnak a partmenti tengeri mezők feltárására és kitermelésére. A Románia által két évvel ezelőtt a Hágai Nemzetközi Bíróságon Ukrajnától elnyert terület a becslések szerint 70 milliárd köbméter földgázt és 12 millió tonna nyersolajat rejt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Rehn: nincs szükség Spanyolország megsegítésére

Nincs szükség arra, hogy az euróövezet Spanyolország megsegítésére is pénzügyi mechanizmust dolgozzon ki, miként azt Görögország megtámogatása érdekében tette – közölte szerdán Brüsszelben Olli Rehn pénzügyi EU-biztos.

hvg.hu Autó

Hatezer eurós kedvezményt kaphatnak az elektroautók vásárlói

A spanyol kormány a következő évtől kezdve összesen 590 millió euróval kívánja támogatni az elektroautók fejlesztését és használatát. A környezetbarát autók vásárlását járművenként 6000 euróval támogatnák, így téve vonzóbbá a vásárlóknak a zöld autózást.

MTI Gazdaság

Spanyolország "rendkívüli" megszorításokat vezet be

Spanyolország csökkenti az állami alkalmazottak bérét, felfüggeszti a nyugdíjak inflációkövető emelését, valamint visszafogja a beruházásokat és a regionális kormányzatok finanszírozását − jelentette be Madridban Jose Luis Rodriguez Zapatero spanyol miniszterelnök.

MTI Gazdaság

A válság egymás mellé kényszerítette a spanyol politikai erőket

A spanyol kormányfő és az ellenzék vezére másfél éven keresztül kerülte egymást – május első hetében azonban megtört a jég: a két ellenfél kezet nyújtott egymásnak és tárgyalóasztalhoz ült. A fordulat kiváltó oka a nemzetközi gazdasági válság és a levegőben lógó kérdés volt, vajon Görögország után Spanyolország lesz-e az euróövezet következő felboruló dominókockája.