szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Központi Bank (EKB) álláspontja szerint a magyar hatóságoknak biztosítaniuk kell azt, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) munkavállalóinak javadalmazására vonatkozó jogszabályok módosításáról a jegybankkal együttműködésben, véleményének figyelembevételével szülessen döntést.

A pénzintézet szerint a vonatkozó törvényjavaslat elfogadását fel kellett volna függeszteni arra az időre, amíg zajlanak az egyeztetések az EKB-val. Az EKB a magyar Nemzetgazdasági Minisztérium kérésére mondott véleményt az MNB-ról szóló törvényt módosító törvényjavaslatról. Az európai pénzintézet hétfőn honlapján ismertette állásfoglalását, amelyet Jean-Claude Trichet EKB-elnök írt alá. A dokumentum itt olvasható.

Az EKB emlékeztet arra, hogy a magyar miniszterelnök 2010. június 8-án bejelentette a kiegyensúlyozott költségvetés megteremtését célzó, 29 intézkedésből álló cselekvési tervet, s ezen intézkedések egyike a havi jövedelmek kétmillió forintos felső határának bevezetése a közszférában. Az EKB szerint a javasolt változtatások az MNB-elnök jelenlegi fizetéséhez képest megközelítőleg 75 százalékos csökkenést eredményeznének, és csökkenne az alelnökök, illetve Monetáris Tanács és a Felügyelő Bizottság tagjainak a jövedelme is.

Az MNB-ről szóló törvény módosítását illetően az EKB leszögezi: biztosítani kell azt, hogy ne sérüljön a központi banki függetlenség elve. Egy nemzeti központi bank "nem hozható olyan helyzetbe, amelyben semmilyen vagy csak korlátozott ellenőrzéssel bír a munkavállalói fölött, vagy amelyben az adott tagállam kormányzatának módjában áll az NKB munkavállalói kérdésekkel kapcsolatos politikájának befolyásolása" - olvasható az EKB állásfoglalásában.

Az EKB szerint biztosítani kell azt, hogy az MNB munkavállalóinak javadalmazására vonatkozó jogszabályok bármely módosításáról a jegybankkal együttműködésben szülessen döntés, kellően figyelembe véve az intézmény véleményét. A frankfurti székhelyű pénzintézet leszögezi, hogy az MNB döntéshozóinak fizetésének módosítása nem változtathatja meg a kinevezésükkor érvényes feltételeket, ezért a törvényjavaslatnak rendelkeznie kell arról, hogy a módosítás csak jövőbeni kinevezésekre vonatkozhat.

Az EKB közölte: a magyar szaktárca július 1-jén továbbította a törvényjavaslatot az EKB-hez, a lehető leggyorsabb véleménynyilvánítást kérve. Az EKB értesülései szerint a parlamentben a törvényjavaslatot várhatóan július 19-ig elfogadják.

Az európai pénzintézet hangsúlyozza, hogy még sürgősségi esetekben is legalább egy hónapot kell biztosítani az EKB-val való konzultációra. A bank szerint "a konzultációnak a jogalkotási folyamat egy olyan pontján kell történnie, amely elegendő időt biztosít az EKB számára arra, hogy megvizsgálja a jogszabálytervezetet és elfogadja véleményét", valamint lehetővé teszi az EKB véleményének figyelembevételét még a törvény elfogadása előtt. Az EKB felhívja a figyelmet arra, hogy a törvényjavaslat minden érdemi módosítását meg kell küldeni az EKB számára annak érdekében, hogy az a legfrissebb szöveg alapján alakíthassa ki véleményét.

"Emellett - a mostani konzultáció vonatkozásában - a törvényjavaslat elfogadását fel kellett volna függeszteni" - olvasható az EKB állásfoglalásában. A pénzintézet közli: nagyra értékelné, ha a Nemzetgazdasági Minisztérium "kellőképpen megfontolná a fenti észrevételeket, és a jövőben kellő módon tenne eleget az EKB-val való konzultációs kötelezettségének".

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Szijjártó: csökkenteni kell a jegybankelnök fizetését

Annak ellenére, hogy az MNB elnöke szerint az sértené a jegybank függetlenségét, a kormány mindenképpen határt szab a köztisztviselők fizetésének, a nemzeti bankot is beleértve - jelentette ki Szijjártó Péter, Orbán Viktor miniszterelnök szóvivője az MTV reggeli műsorában.

MTI Gazdaság

Simor a fizetéshez nem, de a törvényességhez ragaszkodik

Nem a fizetéshez, hanem a törvényességhez ragaszkodom, a szerződéseket be kell tartani - jelentette ki Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a monetáris tanács kamatdöntő ülése után tartott sajtótájékoztatón. Mint ismeretes, az Orbán-kormány havi bruttó kétmillió forintban akarja maximálni az állami vezetők fizetését, köztük a jegybankelnökét

MTI / hvg.hu Gazdaság

Ki mondja meg, hogy mennyit kereshet a jegybankelnök?

A kormány nem enged abból a tervéből, hogy havi bruttó kétmillió forintban maximálja az állami vezetők fizetését, köztük a 8,3 milliót kereső jegybankelnökét − szögezte le Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő. Úgy tűnik azonban, hogy az MNB hivatalban lévő vezetőinek jövedelmét az uniós szabályok miatt nem lehet megkurtítani.

MTI Gazdaság

Simor: a jegybank nem felelős a devizahitelezés elterjedéséért

Simor András visszautasította a devizahitelezés elterjedése miatt az MNB-t ért kritikákat, és hangsúlyozta, hogy a jegybank nem fogyasztóvédelmi hatóság, nincsenek szabályozó eszközei, egyben emlékeztetett arra: szinte az egyetlen intézményként az MNB 2001 óta következetesen, hangosan érvelt a devizahitelezés ellen, és javaslatokat is tett a kormánynak már 2005-ben.

MTI Gazdaság

Simor: "utólag könnyű okosnak lenni"

"Utólag könnyú okosnak lenni" - mondta Simor András kedden, a Figyelő és a Nemzetközi Bankárképző által rendezett bankárkonferencián, ahol kisebb polémia alakult ki a devizahitelezésről.

hvg.hu Gazdaság

Tucatnyi akciópont a parlament előtt

A 29 pontos akcióterv tucatnyi lépéséhez terjesztett be törvénycsomagot a kormány péntek este. A 144 paragrafust tartalmazó javaslatcsomag rendelkezik többek között a bankadóról, a háztartási alkalmazottakról, a pálinkafőzésről, a jegybankelnök fizetéséről és a közszféra végkielégítéseinek különadójáról. A módosításokról két hét múlva, a nyári szünet előtti utolsó parlamenti ülésnapon voksolnak a honatyák.