szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A jelzáloghitel-csalás – amely nem is olyan régen segített a mélybe rántani az amerikai, s közvetve a globális pénzügyi piacot – az új adatok szerint megint lábra kapott az Egyesült Államokban.

A CoreLogic kutatócég a Wall Street Journal megbízásából durván hétmillió otthonteremtési hitelt vizsgált meg (amelyekhez sok száz kölcsönző szervezet adta a pénzt), s azt találta, hogy a meghamisított hiteljelentésektől a beazonosított lopásokig 17 százalékkal nőtt a jelzálogcsalások száma azok után, hogy a 2006-os csúcs után két év alatt 57 százalékkal csökkent.

Tavaly 14 milliárd dollár értékű jelzáloghitel (ami a teljes amerikai jelzáloghitel állomány 0,7 százaléka) hamis kérelmezési adatok alapján keletkezett. Ez az érték és részesedés ugyan csak egy apró töredékét képezi a jelzálogpiaci forgalom egészénekk, de a csalás feltámadása világosan látható.

Amióta a jelzálogpiaci válság végigsöpört az amerikai gazdaságon az államilag támogatott jelzálogpiaci pénzintézetek (például a Fannie Mae és a Freddie Mac) továbbá a Szövetségi Lakásügyi Hivatal (Federal Housing Administration) megszigorították a kölcsönzési feltételeket és szigorú vizsgálatnak vetik alá a kérelmeket. A no-doc, azaz igazoló dokumentumok nélküli hitelezésnek vége, s a hitelt nyújtók többsége megkívánja a kérelmezőtől a munkaviszony igazolását, az adóigazolást, a hiteltörténeti jelentést, a banki kezességvállalást és más dokumentumokat.

A szigorítás persze nem volt képes megtörni a jelzálogpiaci bűnözést, csak átalakulásra kényszerítette. Az új körülményeknek megfelelően a csalók mindinkább hamis dokumentumokat kreálnak, belső embereket toboroznak maguk köré a bankokból, hitelközvetítőktől, személyazonosságokat lopnak – jelentették a nyomozóhatóságok, köztük az FBI és a hitelcégek biztonsági szervezeteinek munkatársai. A leggyakoribb csalás, amikor a kérelmezők hamis nevet adnak meg, hazudnak róla, hogy mennyi pénzük van, nem létező munkahelyet jelölnek meg, hantáznak az adósságaikról és vagyontárgyaikról. Az ilyesmi az összes szabálytalanság 59 százalékát teszi ki az USÁ-ban.

A CoreLogic és a Lexis Nexis kutatócégek becsült adatai szerint 2006-ban a jelzálogcsalások értéke körülbelül 28 milliárd dollár, 2007-ben 21 milliárd, 2008-ban 12 milliárd, tavaly pedig újra növekedve 14 milliárd dollár volt.

* * * Milliókat lehet spórolni a legolcsóbb lakáshitel kiválasztásával!

A lakásvásárlás előtt állóknak sokszor hitelre is szükségük van céljuk megvalósításához. A jelenlegi gazdasági környezetben még fontosabb megtalálni a legolcsóbb ajánlatot, amivel akár milliók is megtakaríthatók. Ehhez érdemes a Bankmonitor lakáshitel kalkulátorát használni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Dollármilliárdos csalással vádolnak egy amerikai magyart

Tizenhat rendbeli csalással vádolják a Taylor, Bean & Whitaker (TBW) amerikai jelzálog-hitelező cég korábbi főnökét, a sokadik generációs amerikai magyart, Lee Farkast. A BBC szerint tavaly óta csődben van a hitelezőcég, amelynél a csalások értéke elérte az 1,9 milliárd dollárt.

MTI Gazdaság

BB: a forintalapú lakáshiteleké a jövő

Az új lakáshitelek felvétele során már most a forinthitelek felé fordult a piac, ez a tendencia erősödik a jövőben, a kölcsönök estében a fedezett hitelek, azaz a jelzáloghitelek nyernek nagyobb teret − mondta Fatér Gyula, a Budapest Bank lakossági stratégiáért felelős igazgatótanácsi tagja.

MTI Gazdaság

Még többen fizetik késve a hiteleket

Ismét gyorsuló ütemben, 8,7 százalékkal nőtt a késedelmes hitelek állománya Magyarországon az első negyedévben: 4514 milliárd forintra, az állomány 19,1 százalékára, míg tavaly decemberben 4152 milliárd forintot, az állomány 17,3 százalékát tette ki - közölte a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) az erről szóló jelentését hétfőn a honlapján.

MTI Gazdaság

Buktatók a banki jelzálogjog bejegyzésekor

Egyszerű eszközökkel csökkenthető annak a kockázata, hogy a földhivatal elutasítja a jelzálogjog bejegyzését a tulajdonjog-fenntartással történő ingatlan-adásvételek esetében – hívja fel a figyelmet a Deloitte annak kapcsán, hogy olykor a határidők csapdájába esnek a vevők és a finanszírozó pénzintézetek is.