szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nagyobb forgalmú áruházláncokkal is különadót fizettetne a kormány a TV2 Tények című hírműsorának információi szerint. A híradósok úgy tudják, hogy a távközlési és energetikai cégekkel együtt az áruházláncoknak is fizetniük kell, összesen 200-300 milliárdot, ráadásul még az idén.

LÁNCOK TOPLISTÁJA

 

Az élelmiszer és háztartási vegyiáru, valamint kozmetikum kis- és nagykereskedelmi vállalatainak forgalom szerinti rangsora 2009-ben (milliárd forint)

Sorszám

Boltlánc

Üzletek száma

Forgalom

1.

Tesco

176

638,4

2.

CBA

3 054

547,5

3.

Coop

5 250

510,0

4.

Spar

398

397,4

5.

Reál

2 320

358,0

6.

Auchan

12

226,3

7.

Metro

13

219,3

8.

Lidl

122

191,2

9.

Penny Market

178

161,8

10.

Cora

7

103,5

11.

dm-Drogerie Markt

257

63,5

12.

Match

123

55,0

13.

Aldi

58

49,1

14.

Rossmann

186

42,3

15.

Profi

73

28,9

Forrás: a vállalatok saját közlése. A Nielsen piackutató becsülte meg az Aldi, a Cora, a Lidl, a Penny Market és a Profi forgalmi adatait.

Várhatóan szerdán délután jelenti be a kormány újabb gazdaságpolitikai elképzeléseit Orbán Viktor. A miniszterelnök valószínűleg nem a jövő évi költségvetés részleteit, hanem egy önálló gazdasági és szociális intézkedéseket tartalmazó csomagot ismertet.

A hiánycél tartásához ugyanis mindenképp többletforrásra van szükség, ehhez nem elegendő a kormány 29 pontos akciótervében meghirdetett banki különadó. Emiatt újabb pótadók bevezetését tervezi a kormány − terjed a hír már jó ideje a sajtóban. Először az energetikai és a távközlési szektor merült fel megadóztatható területként.

Ezekre az ágazatokra utalt többször is Lázár János, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője, amikor például a parlamentben közölte: "a kormány kitart a különadók mellett és azok viseljék a terheket, akiknél van pénz". Később egy interjúban úgy nyilatkozott: "nem biztos, hogy az ősz örömteli lesz a távközlési vállalatok vagy az energiaszolgáltatók számára".

Különadó sújtaná a nagyobb forgalmú áruházláncokat is − értesült a TV2 hírműsora. Ennek részleteiről sem lehet azonban tudni egyelőre semmit. A Tények információi szerint az energetikai és távközlési cégekkel együtt 200-300 milliárd forintot kellene befizetniük az áruházláncoknak, ráadásul állítólag még ebben az évben.

Mindenesetre érdekes probléma lehet, hogy az estleges pótadóra esélyes öt legnagyobb cég toplistájába a Nielsen piackutató szerint a Tesco és a Spar mellett három magyar tulajdonú lánc is beletartozik: a CBA, a Coop és a Reál, amelyek pártolását hangoztatja a kormány a multikkal szemben. Különösen pikáns pont a CBA, amelynek legnagyobb tulajdonosai, a fogathajtó Lázár testvérek szoros kapcsolatban állnak a Fidesszel, ezért a HVG információi szerint a lánc a választási kampányban jelentős összeggel támogatta a pártot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Gazdaság

A kormány és a CBA

A multikkal szemben a magyar kereskedelmi láncokat pártoló törvénymódosítási javaslaton dolgozik a Fidesz-frakció. Teszi ezt már csak hálából is, mivel a jobboldali hátterű CBA nyilvánosan támogatta a párt kampányát – derül ki a HVG összeállításából.

MTI Gazdaság

Energiainfo: nincs napirenden az energiaipari cégek különadója

Az elmúlt hetekben több fideszes politikus is beszélt ugyan arról, hogy a bankadó mintájára az energiaipari és a távközlési társaságokra is plusz adót vetnének ki már 2011-ben, de egyelőre csak politikusi felvetésekről van szó arra az esetre, ha a költségvetés egyensúlyának biztosításához a büdzsének többletforrásokra lenne szüksége − írja az energiainfo.hu nevű portál.

MTI Gazdaság

Cáfolják a nagybankok, hogy a bankadó miatt kivonulnának

Sem a bankszövetségnek, sem az MNB-nek nincs tudomása arról, hogy a bankadó miatt bármely bank kivonulását tervezné a magyar piacról. A nagybankok tulajdonosai elkötelezettek a magyar piac iránt, mondták a hitelintézetek illetékesei az után, hogy egy magyar lap azt írta, a bankadó miatt hárman is a kivonulást fontolgatják.

Folk György / Brüsszel Gazdaság

Akár 25 milliárd euró is befolyhat az új bankadóból az EU-ban

A pénzügyi szektor profitjára kivetendő adóból évi 25 milliárd eurónyi többletbevételt remél a javaslatát csütörtökön közzétevő Európai Bizottság. Emellett az EU továbbra is kiáll a tranzakciós adó globális bevezetése mellett a G20-ak keretein belül.