szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) javaslatot tett egy új, a kereskedelmi és iparkamarákról szóló törvény elkészítésére. A kötelező kamarai tagság bevezetése mellett szerepel az a javaslat is, hogy a jövőben a kamarák hozzájárulásával lehessen 500 négyzetméter feletti kereskedelmi egységeket létesíteni.

A Népszabadság és a Napi Gazdaság szerdai számában arról írt, hogy egy, a kormány elé kerülő törvényjavaslat szerint a kamarák beleszólhatnának az 500 négyzetméternél nagyobb alapterületű kereskedelmi egységek létesítésébe. Jelenleg az önkormányzatok saját hatáskörben döntenek az építési engedélyek kiadásáról, a készülő jogszabály szerint viszont az önkormányzatok csak akkor adhatnának ki építési engedélyt, ha az illetékes kamarák hozzájárulásukat adták.

Vándor Béla, az MKIK vezető jogtanácsosa az MTI-nek szerdán azt mondta: az MKIK javaslatot tett egy új, a kereskedelmi és iparkamarákról szóló törvény elkészítésére. Javaslatát eljutatta a Nemzetgazdasági Minisztériumnak, a szövegről szóló egyeztetés most kezdődik - tette hozzá. Közölte: a törvényjavaslat a jelenleginél nagyobb szerepet szán a kamaráknak a gazdaság területén, lényegesen növelné a kamarák közfeladatait, és ezzel párhuzamosan bevezetné a kötelező kamarai tagságot. Emlékeztetett, 1994-2000 között kötelező volt a kamarai tagság, most önkéntes.

Az MKIK javaslata szerint a kötelező tagság a német-osztrák-francia modellhez hasonló módon kerülne bevezetésre, azzal, hogy az a gazdaság szereplőinél ne jelentsen érdemi tehernövekedést. Rávilágított, hogy a magyar gazdaság fő piacai, versenytársai és befektetői olyan EU-országok, ahol a kontinentális kamarai modellen keresztül egy lényegesen erősebb gazdaságszervezési modell működik.

Vándor Béla felhívta a figyelmet az MKIK szorgalmazza, hogy az új törvényjavaslat egy passzusa mondja ki: az 500, illetve 2.500 négyezetméter felett kereskedelmi egység létesítéséhez szükség van a kamarai hozzájárulásra.

Az 500 négyzetméternél nagyobb alapterületű épületeknél a területi kamara, 2.500 felett pedig az országos kamara adná meg a hozzájárulást az építéshez úgy, hogy a hozzájárulásról szóló döntés előtt a beruházónak hatástanulmányt kellene készítenie. Ennek szempontrendszerét a kamara állapítaná meg, tenné közzé, és ez alapján döntene is, hogy megadja-e az építéshez a hozzájárulást. Elmondta, az MKIK egyelőre még nem kapott visszajelzést arról, hogy javaslatait a tárca befogadta-e.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!