szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Eltávolították az általa alapított úgynevezett közösségi bank éléről a mikrohitelezés úttörőjeként emlegetett Muhammad Junusz bangladesi közgazdászt.

A Nobel-békedíjas szakembernek a kormánytól nem független bangladesi jegybank döntése értelmében kell "azonnali hatállyal" távoznia a Gramín (Grameen) Bank ügyvezető igazgatói posztjáról, az indokolás szerint azért, mert betöltötte a dél-ázsiai országban kötelező 60 éves nyugdíjkorhatárt. A 70 éves Junusz régóta bírálja a bangladesi kormányt, amelynek egyébként 25 százalékos tulajdonrésze van a Gramínban.

Junusz azzal a céllal indította el a mikrohitelezéssel foglalkozó bankot, hogy kötött - például vállalkozás beindítására felhasználható -, kis összegű hitelekkel segítse a szegénységből való kiemelkedést. A mikrohitelezés azóta elterjedt szerte a fejlődő világban. Miközben külföldi politikusok és közgazdászok nem győzik méltatni Junuszt, "a szegények bankárját" kezdeményezéséért, Haszina sejk, a bangladesi kormány miniszterelnöke azt mondja, hogy a mikrohitelezés "kiszívja a szegények vérét".

Megfigyelők szerint a Junusz elleni támadások 2007-re nyúlnak vissza, amikor a közgazdász bejelentette, hogy politikai párt létesítését fontolgatja, mert szeretne véget vetni a bengáli országban az élet minden területét behálózó korrupciónak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!