szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország egyike azoknak az OECD-országoknak, ahol az emberek a legkorábban mennek nyugdíjba - derül ki abból az összeállításból, amelyet a fejlett ipari országokat tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szakértői mutattak be csütörtökön Párizsban.

Az elemzés szerint Magyarországon a férfiak ténylegesen többnyire 60 éves korban, a nők 58,9 éves korban kerülnek ki a munkaerőpiacról, ennél korábban csak a szlovákok, a belgák, a franciák, az osztrákok és a luxembourgiak mennek nyugdíjba.

A skála csúcsán a mexikóiak állnak: ebben az országban a férfiak 72,2 éves korban, a nők 69,5 éves korban hagynak fel a munkával, őket követik a dél-koreaiak, izlandiak és a japánok.

Az OECD-országok átlaga a férfiaknál 63,6, a nőknél 62,4 esztendő. Az átlagos nyugdíjkorhatár 65 év az OECD-államokban, de legtöbb országban az emberek általában a hivatalos nyugdíjkorhatár elérése előtt vonulnak nyugállományba.

Magyarország az idősebb korosztály foglalkoztatását tekintve is meglehetősen kilóg az OECD-országok sorából: miközben a legtöbb országban növekedett az elmúlt évtizedekben az 50-64 éves korosztály foglalkoztatása, Magyarországon csökkent.

Az OECD országokban ez az arány 65 százalékra emelkedett 2008-ban az 1970. évi 57 százalékról, Magyarországon 49 százalékra esett 57 százalékról. Magyarország ezzel többek között Lengyelországgal, Törökországgal, Görögországgal és Franciaországgal jár hasonló cipőben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Tartósan magas munkanélküliségre figyelmeztet az OECD

A gazdasági élénkülés dacára továbbra is magas a munkanélküliség a legfejlettebb államokat tömörítő OECD-ben - figyelmeztet a szervezet, szerdán Párizsban közzétett tanulmányában. A dokumentum szerint októberben még 0,1 százalékponttal emelkedett is a tagországok összesített átlaga, 8,6 százalékra.

MTI Plázs

Tovább élünk és nagyobbra hízunk

A javuló életminőségnek és orvosi ellátásnak köszönhetően a születéskor várható élettartam nőtt az uniós tagországokban, ugyanakkor az európai felnőtt népesség fele túlsúlyos vagy elhízott, ami óriási terhet ró az egészségügyre.

Zentai Péter Világ

Halló! Elkerülhetetlenül tönkremennek egyes európai országok?

A világ egyik legnagyobb pénzintézete, a Citigroup vezető közgazásza, a holland Willem Buiter, aki tavaly történt kinevezéséig a legfejlettebb országokat tömörítő OECD vezérelemzőjeként ténykedett, a hvg.hu-nak azt mondja: el kell engedni Görögország államadósságának legalább a felét, nem elég az újonnan jóváhagyott pénzinjekció, sokszorosára kell felduzzasztani a nemzetközi ország- és bankmentő pénzalapot, ellenkező esetben összeomlik az euró. Minden európai uniós országnak – beleértve Magyarországot is – folyamatosan és drámaian csökkentenie kell az állami kiadásokat.

MTI Gazdaság

Napi Gazdaság: meg kellene szüntetni a kedvezményes nyugdíjakat

A Napi Gazdaság Online-nak az OECD főtitkár-helyettese és vezető közgazdásza, Pier Carlo Padoan azt mondta: a magánnyugdíjpénztárak és a piacok teljesítményével és struktúrájával kapcsolatos problémákat nem a második pillér felszámolásával kellene kezelni, hanem a jelenlegi szabályozások módosításával, a kedvezmények csökkentésével, az alacsony nyugdíjazási korhatárok és a túlságosan nagyvonalú helyettesítési ráták megszüntetésével.

MTI Gazdaság

Stabil növekedés elé néznek az OECD országok

Javultak a világ legnagyobb gazdaságainak növekedési kilátásai, de jelenős eltérések vannak az egyes országok között - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) hétfőn nyilvánosságra hozott jelentéséből.