szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok figyelmeztette kedden Bangladest, hogy árthat a két ország közötti kapcsolatoknak a mikrohitelezés atyjaként ismert, Nobel-békedíjjal kitüntetett közgazdász, Muhammad Junusz elbocsátása az általa alapított Gramín Bank éléről.

Robert Blake, a washingtoni külügyminisztérium Közép- és Dél-Ázsiáért felelős államtitkár-helyettese közölte, hogy az Egyesült Államok "fenn akarja tartani a szerteágazó kapcsolatokat" a "demokratikus és mérsékelten muzulmán" Bangladessel. Hozzátette azonban, hogy februári dakkai látogatásán aggodalommal töltötte el az, ami Muhammad Junusszal történik.

"Figyelmeztettem a bangladesi vezetést: ha nem születik egy olyan kompromisszum, amely tiszteletben tartja Dr. Junusz státusát, és megőrzi a Gramín Bank egységét és hatékonyságát, akkor az ügy ki fog hatni a kétoldalú kapcsolatainkra" - mondta Blake.

Junusz kedden elvesztette a jogi csatát a bangladesi legfelsőbb bíróságon, és nem maradhat bankja élén. Azonnali elmozdítását a dél-ázsiai ország központi bankja kérte márciusban arra hivatkozva, hogy a 71 éves közgazdász már jóval túllépte a kötelező, 60 éves nyugdíjkorhatárt. Ezt a lépést a dakkai felsőbíróság már jóváhagyta, így Junusz a legfelsőbb bíróságnál fellebbezett az elbocsátásáról szóló döntés ellen.

Junusz korábban úgy nyilatkozott, hogy a bangladesi kormány azért akarja őt megfosztani posztjától, mert teljesen ellenőrzése alá akarja vonni a szegénység felszámolására létrehozott pénzintézetet, amelyben az államnak 25 százalékos tulajdonrésze van.

Junusznak már régóta fagyos a viszonya Sejk Haszina Vazed miniszterelnökkel. A kormányfő szerint a Gramín Bank és más mikrohitelezéssel foglalkozó pénzintézetek túl magas kamatokat számítanak fel, és "a szegény adósok vérét szívják".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Válságban a szegények bankja

Válságba jutott a Nobel-békedíjas Muhammad Junusz kezdeményezésére indult mikrohitelezés Indiában, az ágazatnak 10 milliárd rúpiára van szüksége a túléléshez.

MTI Világ

Eltávolították a Nobel-díjas Junuszt bankja éléről

Elvesztette a jogi csatát a mikrohitelezés úttörőjének számító Muhammad Junusz Nobel-békedíjas közgazdász: a bangladesi legfelsőbb bíróság kedden hozott döntése értelmében nem maradhat tovább az általa alapított Gramín Bank élén.