Változások az adózás rendjében – mire kell figyelniük a cégvezetőknek?
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Az Európai Értékpapírpiaci Felügyeleti Hatóság (ESMA) a francia, az olasz, a spanyol és belga tőzsdéken bizonyos pénzintézeti papírok esetében betiltotta a shortügyleteket (Görögországban pedig egy ideje már él a tilalom), amelyek sokak szerint felelősek voltak a 2008-as tőzsdei válság elmélyüléséért. Gazdasági szakemberek szerint azonban az efféle tilalmaknak nagyobb a káruk, mint a hasznuk.
Mint korábban már beszámoltunk róla, az ESMA által életbe léptetett korlátozás a legnagyobb, tőzsdén forgó bankok és vállalatok értékpapírjaival való kereskedésre vonatkozik. A hatóság előzőleg arra figyelmeztetett, hogy fokozni fogja a nyugtalankodó értékpapírpiacok felügyeletét. Az intézkedésre az ESMA azért volt szükség, mert a héten különféle híresztelések miatt esett a banki részvények ára az európai tőzsdéken. A négy érintett ország tőkepiaci felügyeletei azért léptették életbe a tilalmat, hogy „korlátozzák a hamis hírek terjesztése révén történő tőzsdei nyerészkedést”.
Az efféle tilalmak hatásáról már jó ideje vita folyik. A 2008-as válság idején – a Lehman Brothers bedőlése után négy nappal – átmenetileg az Egyesült Államokban majd Nagy-Britanniában is megtiltották a pénzügyi papírokkal folyatatott short-ügyleteket.
A Reuters megkérte James Angel washingtoni pénzpiaci szabályozási szakértőt az intézkedés kommentálására. „Ez az egyik olyan eszköz, amit a politikusok akkor vesznek elő, amikor már nem maradt más fegyverük az arzenálban” – mondta a Georegetown Egyetem professzora. Szerinte ez csak porhintés, és jelzés a világnak, hogy a vezetőknek fogalmuk sincs, mi folyik körülöttük.
Angel véleményét érdekesen ellenpontozza a francia pénzügyminiszter Francois Baroin nyilatkozata, amelyben üdvözölte a tilalmat, amely országa bankjait a világ legbiztonságosabbjai közé emelte. Kifejtette, hogy a befektetők erős intézkedéseket várnak Franciaországtól és Németországtól az eurózóna jövőbeli irányításával kapcsolatban Sarkozy elnök és Merkel kancellár minapi találkozója után.
A mostani tiltás hátterét adó – a short- és a CDS-ügyleteket szabályozó – elképzeléseket már tavaly szeptember közepén nyilvánosságra hozták Brüsszelben. A javaslat az európai szintű intézkedések összehangolását, az átláthatóság növelését és a pénzügyi piacokon mutatkozó kockázatok csökkentését célozza, s az új szabályozás egyértelmű hatásköröket ad a nemzeti, illetve az európai szabályozó hatóságoknak– szögezte le akkor az uniós végrehajtó testület. Michel Barnier, az EU belső piacért és a szolgáltatásokért felelős biztos a következővel magyarázta a szabályozás szükségességét: „Rendes körülmények között a short ügyletek fokozzák a piaci likviditást, és hozzájárulnak a hatékony árképzéshez. Válsághelyzetben lévő piacokon azonban a shortolás megnöveli az áresések lehetőségét, ami rendellenes piaci működéshez és rendszerkockázatok kialakulásához vezet."
Shortolás |
![]() AP |
A legfontosabb, s a mostani tiltásnál használt, de akkor bejelentett nemzeti szabályozó hatósági hatáskör, hogy az ESMA-val egyeztetve kivételes esetekben korlátozhatják, vagy akár be is tilthatják a shortolást. Úgy látszik, hogy a jelnlegit kivételes esetnek látják. (Korábban az uniós egyeztetésre nem kötelezett semmi.)
Az uniós szabályozásk egyik fontos előzménye volt a tavaly májusban, Németországban életbe léptetett shortolási tilalom. Német közgazdászok akkor keményen bírálták Angela Merkelt, kétségbe vonva hozzáértését és szándékait.
A kölni Institut der deutschen Wirtschaft Köln (IW) gazdaságkutató intézet igazgatója, Michael Hüther kifejtette, hogy az egyes származékos befektetési eszközök fedezetlen (naked) short-eladásaira elrendelt tilalom nemcsak arra enged következtetni, hogy az illetékeseknek fogalmuk sincs a témáról, vagy esetleg jobb belátásuk ellenére cselekedtek így, hanem még a német gazdaságnak is kárt okoznak vele. Hüther szerint ugyanis a shortügyletek növelik a piac likviditását, kiegyenlítik ezzel az áringadozásokat és csökkentik a „buborékok” kialakulásának és kipukkadásának a veszélyét. „Az ügylet esetleges rosszhiszemű, például bennfentes információkra alapozott alkalmazása pedig az értékpapír felügyelet hatáskörébe tartozik” – hangsúlyozta. Ezt a felügyeleti hatáskört azonban az új rendelkezés nem erősítette meg. Ehelyett a politika „a spekulánsok elleni hangulatkeltés tévútjára lépett, csak hogy a felelősségnek még az árnyéka se vetülhessen rá”. A pénzpiacok reakciója ezzel teljes mértékben konzisztensnek bizonyult.
A berlini Deutsche Institut für Wirtschaftsforschung (DIW) gazdasági kutatóintézet elnöke, Klaus Zimmermann pedig „belpolitikai hangoskodásnak” nevezte a dolgot, ami „hamar el fog csitulni”. Zimmermann elismerte, hogy a pőre (naked) short-ügyletek krízisidőszakban valóban alkalmasak pánikkeltésre és problémák krízishelyzetté súlyosbítására, de az ügyleteket csak nemzetközi méretekben lehetne eredményesen betiltani.
Hogy a tavaly szeptemberre elkészített szabályozás alapján most először alkalmazott shortolási tilalmat ismét csak politikai trükknek tartják-e a piacok, arról a véleményüket hamarosan az árfolyamokon keresztül fogják megüzenni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Az űrgazdaság egyre szélesebb lehetőségeket kínál már a kisebb cégek számára is. Pályázati források is rendszeresen elérhetők a vállalkozások számára.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
Jelentősen szigorodtak a kriptokereskedelem szabályai, amire elsőként, drasztikus módon a népszerű fintechszolgáltató reagált. A többiek más stratégiát választottak, de vajon kinek van igaza?
Három gyereket pedig életveszélyes állapotban vittek kórházba, miután kamionnal ütközött egy személyautó.
Ha Orbán Viktor arra gondolt, hogy egyszer a távoli jövőben Varga Judit ugyanúgy képes lett volna elvezetni az országot, mint ő, akkor érdemes megjegyezni, hogy egy bankot sem lehet egymás után kirabolni...
A pusztító időjárásnak az autópályán is voltak elszenvedői.
Miközben sok helyütt ismét heves zivatarok vannak, felmerül a kérdés: vajon a jövőben több ilyen várható?
A zűrös múltú szlovákiai Jozef Szivák vinné a Dunaferr-utódcéget.
Megdöbbentő részletek derülnek ki Alfred Weidinger osztrák művészettörténésznek a kép történetét felkutató tanulmányából.
A Katona József Színház következő igazgatója szerint hiába támadják majd a mássága miatt.