szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Míg a kereskedelmi bankok igyekeznek hűteni a végtörlesztéssel kapcsolatos várakozásokat, és megemelték az áthidaló forinthitelek kamatait, a takarékszövetkezetek egységes ajánlattal álltak elő. 600 milliárd forint szabad felhasználású pénzük van, elvben tehát lenne miből hitelezniük. Kérdés, ajánlatuk mennyire lesz versenyképes.

Elindultak a takarékszövetkezetek a forinthitelversenyben. A legtöbbjük, tudta meg azenpenzem.hu pénzügyi blog, a Takarékbank (a takarékok szövetsége) által kifejlesztett devizahitel-kiváltó forinthitelt ajánlja majd az ügyfeleknek.

A teljes hiteldíjmutató (THM) 10-11 százalék között lesz, de a kamat nem lesz mindenütt feltétlenül teljesen egyforma. A takarékoknál mintegy 600 milliárd forint szabad pénz van, így beszállásuk az áthidaló hitelversenybe jelentős rést üthet a bankpiac hozzállásán, amit eddig inkább az összezárás és a meglévő ügyfelek megtartására való törekvés jellemzett.

A takarékok egy része egyébként maga is rendelkezik devizahiteles ügyfélkörrel, az összes devizajelzáloghitel 1,4 százaléka van náluk – írja az enpenzem.hu. Kérdés, hogy a 10-11 százalék THM mennyire lesz csábító az érdeklődőknek.

Horváth Szabolcs

A legjobb nyilvános ajánlatot eddig feltehetőleg a Fundamenta Lakáskassza kínálta ügyfeleinek: az augusztusban szerződött ügyfeleknek 7,5-7,7 százalékos kamatra ad áthidaló hitelt, és a banki konkurenseknél jobb kondíciókat nyújtana másoknak is.

A nagy lakossági bankok hárítanak

Mint ahogy megírtuk, az első szereplő, amely elsütötte a startpisztolyt és belépett a forinthitelversenybe, szintén takarékszövetkezet volt: a Pannon Takarék Bank, mely 5 millió forintos hitelösszeget 20 éves futamidőre 10,71 százalék THM-mel kínált. A legnagyobb hazai bankoknál közben sorra megugrottak a kamatok, megszűntek az akciók és eltűntek bizonyos hitelajánlatok.

Az OTP-nél a lakáscélú és szabad felhasználású forinthitelek kamatfelárát 1,5 százalékponttal megemelték, a THM pedig 13,5 százalék körüli szintre nőtt. De a saját adósoknak, illetve a tehetősebb ügyfeleknek jelentős (akár három százalékpontos) kedvezményt is adnak.

Az Erste Bank eleve úgy indult neki az ügynek, hogy bejelentette: október 1-től csak saját ügyfelelik vehetik náluk igénybe a lakáscélú és szabad felhasználású hitelkiváltási ajánlatukat. Az Erstenél több mint két százalékkal, a Budapest Banknál két és fél százalékkal és az Unicreditnél is egy százalékkal nőtt a THM - derült ki az Origo gyűjtéséből. Az MKB Bank már korábban bejelentette, hogy az ügyfelek megtartására törekszik, és több más konstrukció mellett a lakáshitelek kiváltására létrehozott hiteleket is kivezetik. A K&H Bank ezzel szemben valószínűleg fog kínálni nem saját ügyefeleknek forinthitel-konstrukciókat.

Árgus szemmel figyel a bankfelügyelet

Míg a legtöbb pénzintézet megemelte a hitelkamatait, a  Volksbank nem változtatott korábbi ajánlatain. Ugyanakkor a pénzügyi felügyelet megtiltotta annak az űrlapnak a használatát, amelyben egy későbbi alkotmánybírósági döntés pénzügyi következményeit a Volksbank az ügyfelekre hárította volna. Mint ismert, a Bankszövetség az Alkotmánybírósághoz fordult a kedvezményes árfolyamon történő végtörlesztés megsemmisítését kérve. A Volksbank a PSZÁF határozatára reagálva tudatta: az űrlapokat kivonja és ajánlatain sem változtat.

Lakáshiteladósok
Horváth Szabolcs

A piac a leginkább az OTP Banktól várta, hogy beleáll a versenybe. A hvg.hu azonban már előzőleg azt valószínűsítette, hogy a verseny élesedése valójában nem kedvező a legnagyobb hazai kereskedelmi banknak sem. Bár forintforrása és tőkéje is lenne hozzá, hogy a versenyben relatíve jobban járjon, a végtörlesztés során maga is a legjobb adósait veszti el. És ha nyerne is új ügyfeleket, a portfóliója minősége romolna. Elsősorban pedig a makrogazdasági hatások (a forint gyengülése) miatt gondoltuk kockázatosnak az OTP Bank aktív részvételét a forinthitel-háborúban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!