szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Minden erővel csökkentenünk kell az államadósságot és ki kell menteni a családokat a devizahitelükből - mondta Orbán Viktor hétfőn a Parlamentben. A kormányfő szerint ez kell ahhoz, hogy Magyarország minél előbb elrugaszkodjon a válságzónától. Beszéde alapján valószínűsíthető, hogy a bankoknak fájni fog az újabb elrugaszkodás.

Folytatnunk kell az adósság elleni küzdelmet, és minden erővel csökkentenünk kell az államadósságot. Ez azonban nem elég, ki kell mentenünk a családokat is a devizaadósságból – mondta Orbán Viktor hétfőn a Parlamentben a hétvégi brüsszeli csúcstalálkozóról szóló napirend előtti felszólalásában. A miniszterelnök most először mondta ki egyértelműen, hogy a kormány minden devizahitelest ki akar menekíteni a devizaadósságából.

"Családok otthona fedezetként olyan hitel mögött ne álljon, ami nem magyar valutában van. Ezért mindenkit ki kell segíteni a devizahiteléből. És akkor még nem beszéltünk az önkormányzatok adósságáról, vagy a devizahitelt felvett vállalkozókról" – sorolta. Hangsúlyozta, ezt nem lehet megtenni egy ugrással, csak fokozatosan, és a kormány másfél éve folyamatosan ezen dolgozik. A bankoknak most a végtörlesztés miatt vissza kell hozniuk a korábban kivitt pénzeket – mondta, és hozzátette, lesz ez még több is.

Orbán Viktor
Fazekas István

Orbán Viktor képviselői kérdésre válaszolva hangsúlyozta, amíg az adósságot nem csökkentjük, addig nem tudjuk magunk mögött hagyni a válságot. Mivel az országot eladósították, minden évben ki kell vonni ezermilliárd forintot a magyarok munkájából. „Én lennék a legboldogabb, ha azt mondhatnám, találtam a 2012-es költségvetésben ezermilliárd forintot. Ezt az összeget kell kifizetnünk az adósságunkért, ezt egyszerűen ki kell vonnunk az állami gazdálkodásból” – mondta. Érdemes megjegyezni, az elmúlt hetekben egyre több jel mutat arra, hogy a kormány államadósság elleni küzdelmének keresztbe tesz a gyenge forint, ugyanis az adósságunk devizarésze miatt forintban ismét a nyugdíjállamosítás előtti szinten van az unió és a piacok által figyelt bruttó államadósságunk.

Képviselői kérdésre válaszolva Matolcsy György is hozzászólt az államadósság elleni küzdelemről szóló vitához. Mint mondta, "óriási sikert értünk el, amikor 82 százalékról 73 százalékra csökkentettük az államadósságot". Múlt héten Matolcsy saját tárcája, a Nemzetgazdasági Minisztérium még azt bizonygatta, hogy a kormány „82 százalékról 74 százalékra csökkentette az államadósság mértékét”. A jegybank adatai alapján azonban nem 82 százalékról indult a kormány, hanem 81,3 százalékról. Az uniónak év végére 74 százalékos államadósságot jósolt szeptember végén. A Magyar Nemzeti Bank azonban arra számít, hogy 78,5 százalék körül alakul az államadósságunk 2011-ben.

Hátrány az eurózónától való függőségünk

Az európai színtéren rendet kell tenni, és Magyarországnak eközben el kell rugaszkodnia a válságzónától – mondta, majd kifejtette, hogy a forint árfolyammozgását az euró gyengesége okozza, így az eurózónától való függőségünk ma hátrányt jelent. Az európai országok adósságai nőnek, a görög csőd pedig nyilvánvaló, a kérdés, hogy ezt a csődöt miként lehet megállítani.

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy Magyarországnak nincs vesztegetni való ideje. Európa hajója lassú és nehézkes, több állama bénultságban van. Mi viszont nem várhatunk arra, hogy megoldják az életünket, hanem el kell érnünk, hogy a legkevésbé legyünk kiszolgáltatva az euróválságnak. Azt is mondta viszont, hogy Magyarország nem lehet sikeres az unió nélkül.

Matolcsy György
Túry Gergely

A bankok nem pótolhatatlanok

Orbán Viktor szerint arra sem számíthatunk, hogy más országok húznak majd minket maguk után. „Az új recepteket most és nekünk kell kiokoskodnunk, kiizadnunk magunkból, és nem kell tartanunk az új megoldásoktól” - mondta.

Mint a beszéd további részéből kiderült, a megjegyzés főleg a bankoknak szólt. Szükség van jó bankokra a gazdasági növekedéshez – mondta, de a beszéd további részében azzal ostorozta a szektort, hogy a bankárok a saját, válság miatti veszteségeiket ismét az emberekkel akarják kifizettetni. Mi azonban nem tudjuk ezt kifizetni, a bankoknak vannak tulajdonosaik és részvényeseik, fizessék ki ők – fejtegette. Hangsúlyozta azt is, hogy a szabályozás nem szitokszó.

Orbán szerint nem kell hagyni, hogy a bankok pótolhatatlannak képzeljék magukat, és Európának elemi érdeke, hogy felülvizsgálja a működésüket. A megoldás erre a kereskedelmi banki és a befektetési banki tevékenység szétválasztása lenne.

A miniszterelnök beszédében megerősítette a kormány tavaly óta hangoztatott szándékát is, hogy tíz év alatt egymillió munkahelyet akar létrehozni. Azt is mondta, hogy a magyar munkavállalók keveset keresnek, ezért feljebb kell vinni a kereseteket, amit a fokozatos minimálbéremeléssel lehet elérni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!