szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Valóban olyan nagy a baj, mint amit Bokros Lajos 10 pontos államcsőd-elkerülő programja sugall – vélekedett Török Zoltán, a Raiffeisen elemzője, hozzátéve: egy konkrét csődeseménytől ugyan még a legrosszabb forgatókönyv esetén is hónapokra lehetünk, de az oda vezető út hihetetlenül felgyorsulhat. A Raiffeisen elemzői a nulla növekedéssel kalkuláló Bokrosnál is pesszimistábbak: 2 százalékos gazdasági visszaeséssel számolnak.

A Tőzsdefórum a Bokros Lajos volt pénzügyminiszter által készített, s az államcsőd elkerülésére szolgáló 10 pontos programról kérdezte a Raiffeisen vezető elemzőjének véleményét. A gazdaságpolitikusról elnevezett 1995-ös megszorító csomag végletesen megosztotta az országot, jelentős életszínvonal-csökkenést okozott, ugyanakkor 1996-ban ennek révén jött ki hazánk a rendszerváltás utáni többéves bóvli besorolásból.

Valóban ilyen nagy a baj – hangsúlyozta Török Zoltán, mondván, bár egy konkrét csődeseménytől még a legrosszabb forgatókönyv esetén is hónapokra lehetünk, de észre kell venni, hogy az oda vezető út hihetetlenül felgyorsulhat.

Mint mondta, a 10 ponttal lényegében egyet lehet érteni. Ha mégis ki kellene emelni belőle valamit, akkor talán a legfontosabb a 9. pont, vagyis hogy „az előre tudhatóan értelmetlen, bizalomvesztő és hiteltelen gazdaságpolitikával fel kell hagyni”. A másik hasonlóan fontos elem az 1. pont, eszerint a jövő évi költségvetést sürgősen korrigálni kell.

Horváth Szabolcs

A jövő évi költségvetésről szólva elmondta, hogy a Raiffeisen pesszimistábban ítéli meg a növekedési pályát, mint Bokros Lajos, amennyiben nem nulla növekedéssel, hanem 2 százalékos visszaeséssel számolnak. Szerinte technikailag nincs szükség a költségvetés „visszavonására”, az ugyanis már eleve jelentős megszorításokat tartalmaz, sokkal ésszerűbb lenne kiegészíteni, vagyis szerinte korrigálható a büdzsé. Ám a szükséges intézkedésekhez minél sürgősebben hozzá kellene látni.

A Vasárnapi Hírek számolt be arról, hogy tízpontos javaslatot készített a gazdasági összeomlás elkerülésére és a gazdasági-társadalmi felemelkedés lehetőségének megteremtésére Bokros Lajos volt pénzügyminiszter.

Bokros Lajos 10 pontos javaslata


1.    A 2012-es költségvetést azonnal vissza kell vonni! Új költségvetést kell tervezni: nulla növekedéssel, esetleges visszaesésre is készülve, s különféle forintárfolyam-forgatókönyvekkel.
2.    Vissza kell térni a progresszív személyi jövedelemadózásra! 10-20-30 százalékos kulcsokkal, úgy, hogy a legszegényebbek adójóváírás nélkül se járjanak rosszabbul.
3.    A szociálpolitikai kedvezményeket ki kell venni az adórendszerből! (A gyermekkedvezmény a gazdagoknak kedvez.) Családi pótlékot az alacsony jövedelműek körére kell szűkíteni!
4.    Kétkulcsos áfára kell áttérni, s a különadókat (bankadó, egyéb szektorális adók) ki kell vezetni a rendszerből!
5.    Államosítás helyett széles körű privatizációra van szükség. A bevételeket nem herdálni kell, hanem növelni, hogy az adósságszolgálatot teljesíteni tudja az állam. Szükség van az ingatlanadóra, hogy az önkormányzatok bevételekhez jussanak. A felesleges kiadásokat (stadionépítés, fociakadémiák) le kell építeni.
6.    Nyugdíjreformra van szükség! A járulékok és a járadékok közti összefüggés szétverése helyett, a svéd modell alapján szorosra kell fűzni a kapcsolatot a befizetések és a kifizetések között.
7.    Egészségügyi reformra van szükség! A járulékbefizetéseket és az ellátási jogosultságot összhangba kell hozni. Emellett elkerülhetetlen a részleges költségtérítés.
8.    El kell vetni a közoktatást és a felsőoktatást ellehetetlenítő ellenreformokat. Versenyelvű, teljesítménymérésen alapuló, az intézményeket is rangsoroló felsőoktatásra van szükség, tandíjjal.
9.    Az előre tudhatóan értelmetlen, bizalomvesztő és hiteltelen gazdaságpolitikával fel kell hagyni! Ehelyett, ésszerű, hiteles és a befektetők bizalmát élvező gazdaságpolitikát kell folytatni.
10.     Bocsánatot kell kérni a magyar társadalomtól az értelmetlen szenvedésekért! Mert minden ésszerű gazdaságpolitika szenvedést okoz, de ha annak van értelme, akkor a társadalom hajlandó az áldozatokra. A mostani értelmetlen, irracionális, pökhendi és sértő gazdaságpolitika azonban teljesen ésszerűtlen célok érdekében kért áldozatokat és okozott szenvedést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!