Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A Magyar Nemzeti Bank és a PSZÁF összeolvasztásának terve újabb próbálkozás Simor András jegybankelnök hatáskörének csökkentésére - írja Goodbye MNB című elemzésében a Nomura elemzője, Peter Attard Montalto, aki szerint az egyesített új intézmény élére esélyes jelölt lehet Járai Zsigmond, a jegybank jelenlegi elnöke pedig lemondhat az MNB-törvény életbe lépése után.
"A legrosszabb döntés, amit egy kormány hozhat, hogy közvetlen befolyást akar szerezni a jegybank vezetősége - vagy ennél is rosszabb esetben a jegybank felépítése és napi működése - felett, így erősítve pozícióját. Magyarországon most éppen ez történik" - írja elemzésében a Nomura szakembere, Peter Attard Montalto.
"Az MNB-törvény nagy része rendben is lenne, ha tiszteletben tartaná az intézmény függetlenségét. De nem ez a helyzet. Ez az a kormány, amely már többször megpróbálta elmozdítani posztjáról Simort."
Egyelőre nem tudni ugyan, hogy működhetne az összevont PSZÁF és MNB, és a jegybankok világszerte máshol is erősítik együttműködésüket a pénzügyi felügyeletekkel, de a Fidesz-kormány tervével tovább gyengítené Simor hatásköreit - írja az elemzés, amely szerint az újonnan létrejövő egyesített intézmény élére valószínű jelölt lehet a volt jegybankelnök, Járai Zsigmond.
A Nomura szerint Simor eddig megpróbált ellenállni annak a kormányzati elképzelésnek, amely szerint az MNB a vállalati és banki adósság közvetlen megvásárlásával segíthetné a gazdasági növekedést. A monetáris politika ilyen kiterjesztése egyébként a Nomura szerint jelentős inflációs kokcázattal járna hosszabb távon.
Az elemzés szerint nagy a valószínűsége, hogy Simor András talán még a jövő év első felében, az MNB-törvény életbe lépése után lemond, ha úgy érzi, az MNB nem tudja a függetlenségének sérülése nélkül végezni a munkáját.
Az MNB függetlensége körül aggodalmak nem mozgatták meg a piacokat - teszi hozzá a Nomura, amely szerint így a korábbi intézkedéseihez hasonlóan a Fidesz-kormány akár ezt a változtatást is "megúszhatja szárazon".
A bankház szakértője úgy véli, a piaci szereplők más jegybankokat sem tekintenek politikailag függetlennek, és így nem aggódnak amiatt, hogy Magyarországon is ez történik. "Ennek ellenére úgy gondoljuk, a piacokon nem veszik figyelembe a hosszú távú, inflációra és más területekre vonatkozó kockázatokat, amelyek függetlenséget igényelnének" - írja Montalto.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.