szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A befektetési alapok vagyona februárban 10 milliárd forinttal, 0,3 százalékkal 3193 milliárd forintra emelkedett, míg januárban még 78 milliárd forinttal csökkent.

Februárban ugyan még  a visszaváltások voltak túlsúlyban, de sok alapkategóriában már a vevők megjelenése volt jellemező - közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz). Februárban a nettó visszaváltások értéke 23 milliárd forint volt, a vagyon gyarapodása az alapok jó tőkepiaci teljesítésének eredménye. Januárban a nettó visszaváltás értéke még elérte a 127 milliárd forintot az előző havi jelentés szerint. 

A Bamosz 27 tagja a befektetési alapokkal együtt mintegy hatezer milliárd forint vagyont kezel - olvasható a közleményben. A befektetési alapok összvagyonának többsége, 60,3 százaléka  nyilvános nyíltvégű, "hagyományos" értékpapír alap. Az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon februárban mindössze 0,05 százalékkal 1.926,6 milliárd forintra csökkent. 

Február vesztesei, a korábbi hónapokhoz hasonlóan, a pénzpiaci alapok, ahonnan 14,7 milliárd forint áramlott ki, de ez mérsékeltebb, 0,73 százalékos ütem a januári 4,9 százalékos csökkenéshez képest. Február végén a pénzpiaci alapok vagyona elérte az 1,227,2 milliárd forintot. A Bamosz megjegyzi, hogy az eurós és dolláros pénzpiaci alapok vagyongyarapodásához már nem csak a hozam járult hozzá, hanem a vevők is. 

A kötvényalapok esetében a szabad futamidejűeknél már a vételek kerültek túlsúlyba, igaz arányait tekintve ez a legkisebb kategória. A hosszú és a rövid kötvényalapoknál még inkább visszaváltottak a befektetők, a kötvényalapok vagyona így is  0,36 százalékkal, 308,4  milliárd forintra emelkedett februárban. 

A részvényalapoknál is az eladók domináltak februárban, a nettó visszaváltások megközelítették az 1,4 milliárd forintot, ezzel együtt  a részvényalapok vagyona 2,8 százalékkal, 272,6 milliárd forintra nőtt az árfolyamok emelkedése miatt. Tőkevédett alapokból februárban  3,4 milliárd forint értékben adtak el, a kezelt vagyon pedig összességében 1,2 százalékkal nőtt. Az abszolút hozamú alapoknál a nettó értékesítés 3,1 milliárd forint volt, de a magasabb hozamnak köszönhetően vagyonuk 3,75 százalékkal gyarapodott februárban. 

A nyilvános ingatlanalapoknál némileg mérséklődött  a már egy ideje tartó tőkekivonási trend. Decemberben 12 milliárd forint távozott ezekből az alapokból, míg az év első hónapjában 18 milliárd, addig februárban már csak 8 milliárd. Mindez februárban 1,8 százalékkal csökkentette az ingatlanalapok vagyonát, ami az időszak végén 370,1 milliárd forint volt.

A kisebb kategóriákat illetően a vegyes alapok viselkedése belesimult a trendbe. Az időszaki visszaváltások közel 2 milliárdot tettek ki, a vagyonuk mindössze 0,4 százalékkal csökkent. Az árupiaci alapoknál a tőkebeáramlás lendülete megtört februárban.  A kezelt vagyon 0,2 százalékkal, 15,4 milliárd forintra csökkent februárban.

A zártkörű alapok vagyona december és január után  februárban is nőtt mintegy 513 millió forinttal 310,1 milliárd forintra, ez 2,4 százalékos havi  gyarapodást jelent.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!