szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szerdán ismertetett brit költségvetési tervezet nem befolyásolja a Fitch Ratings azon véleményét, hogy Nagy-Britannia lehetséges legjobb, "AAA" szintű államadós-besorolása indokolt, de ez az adósosztályzat sérülékeny az esetleges negatív sokkhatásokra - közölte szerdai londoni helyzetértékelésében a legnagyobb európai hitelminősítő, amely szerint a brit "AAA" megtartásának feltétele az államadósság-ráta stabilizálódása az évtized közepéig.

A Fitch egy hete negatívra rontotta a brit adósbesorolás kilátását. George Osborne brit pénzügyminiszter szerdán terjesztette az alsóház elé a 2012-2013-as pénzügyi évre szóló költségvetési tervezetet, amely javított hosszú távú gazdasági növekedési előrejelzéseket tartalmaz, ugyanakkor egyes társasági és személyi jövedelemadó-kulcsok csökkentését is előirányozza.

A Fitch Ratings szerint a tervezetben nem szerepelnek fedezetlen adó- és kiadási intézkedések, a Nagy-Britannia előtt álló költségvetési kihívások ugyanakkor továbbra is "viszonylag nagyok" az "AAA" osztályzati kategóriába sorolt többi szuverén adós költségvetési problémáival összevetve.

A hitelminősítő felidézte, hogy a költségvetési előirányzat hosszú távú prognózisa szerint a brit hazai össztermékhez (GDP) mért bruttó államadósság-ráta várhatóan a 2014-2015-ös pénzügyi évben tetőzik 92,7 százalékon. A Fitch közölte: saját előrejelzése is az, hogy a brit államadósság-ráta abban a pénzügyi tetőzik a GDP-érték 90 százalék felett, és utána fokozatosan csökkenni kezd. A hitelminősítő szerint az elit "AAA" besorolás fenntartásának az a feltétele, hogy a brit adósságráta az évtized közepéig valóban stabilizálódjon, és "a belátható jövőben" 90 százalék alá csökkenjen.

A Fitch Ratings egy hete leminősítés távlati lehetőségére utaló negatívra rontotta az addigi stabilról Nagy-Britannia "AAA" hosszú távú államadós-besorolásának kilátását. A cég azzal indokolta a lépést, hogy a brit államháztartás strukturális hiánya az "AAA" besorolású szuverén adósok körében a második legnagyobb az Egyesült Államoké után - a Fitch az amerikai AAA-t is negatív kilátással tartja nyilván -, a brit állam eladósodottságának mértéke pedig jelentősen meghaladja az "AAA" kategória mediánértékét.

George Osborne
AP

A Fitch Ratings a kilátásrontás indoklásában kiemelte azt a véleményét is, hogy a brit kormánynak a magas adósságállomány és a vártnál potenciálisan gyengébb gazdasági növekedés miatt "nagyon korlátozott" a költségvetési mozgástere esetleges újabb gazdasági sokkok feldolgozásához. Tekintettel a gazdasági és a költségvetési kilátásokat övező jelentős bizonytalanságokra, valamint a változatlanul magas strukturális deficitre és a növekvő államadósságra, a negatív kilátás "50 százaléknál valamivel nagyobb esélyt" jelez a brit adósosztályzat leminősítésére kétévi időtávon belül - közölte múlt heti elemzésében a Fitch Ratings.

A Fitch mindazonáltal kiemelte azt a véleményét is, hogy a brit kormány költségvetési konszolidációs tervei hitelesek, és ezt tükrözte, hogy a cég a kilátásrontással egy időben megerősítette a brit "AAA" besorolást. A legnagyobb EU-gazdaságok közül már csak Nagy-Britanniának és Németországnak van mindhárom globális hitelminősítőnél - Moody's Investors Service, Standard & Poor's, Fitch Ratings - elit "AAA/Aaa" szuverén adósbesorolása.

A Standard & Poor's január közepén egyszerre kilenc EU-tagállamot minősített le - ezek mindegyike euróövezeti tagország volt -, arra a véleményére hivatkozva, hogy az addig hozott válságintézkedések nem elégségesek a valutaunió pénzügyi problémáinak kezeléséhez. Az S&P a januári tömeges osztályzatrontás keretében megvonta az "AAA" államadós-besorolást Franciaországtól, a második legnagyobb valutauniós gazdaságtól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!