szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

2008 óta 33 szorosára növekedett az átlagos korrupciós vesztegetési összeg mérete Oroszországban. Dimitrij Medvegyev korábbi államfő törekvései elsőre látásra úgy tűnik, hogy eredménytelenek voltak a korrupció visszaszorítására, ám az összeg méretének növekedése azt is mutatja, hogy egyre kockázatosabb korrumpálni.

Dimitrij Medvegyev előző orosz államfő 2008-ban programot hirdetett a korrupció visszaszorítására. A "Tiszta Kezek" akció keretében az orosz államfő négy évvel ezelőtt egy szigorú antikorrupciós törvényt is keresztülvert az orosz törvényhozáson. 2010-ben pedig a belügyminisztérium és a rendőri erők kerültek átszervezésre, itt azonban kisebb eredmények születtek, mivel az orosz vezetés nem akarta magára haragítani a rendőröket az elharapózó tüntetések közepette - írja a Business News Europe hírportál.

A korrupció mértéke az intézkedések ellenére ugyanakkor nem csökkent. Egyes felmérések szerint 2008 óta 33 szorosára nőtt a megvesztegetések átlagos összege, 300 dollárnyi rubelről mintegy 10 ezer dollárra emelkedett a "baráti pénzek" összege. A helyzet ugyanakkor az, hogy - bár a korrupció mértéke nem csökkent - a vesztegetési pénzek elfogadása egyre inkább rizikós lett, és erre a piac reagált, vagyis drágábbá vált korrumpálni.

Oroszországban négy év alatt 33 szorosára nőtt az átlagos korrupciós összeg mértéke
sxc.hu

A korrupció növekedése mellett az oroszországi árnyékgazdaság mérete is megugrott az elmúlt négy évben, ezt 2008-ban az orosz GDP-nek még "csak" a 35 százalékára becsültek, ma már azonban 52 százalékon áll a mutató. Ez azonban a gazdasági világválság oroszországi begyűrűzésének is az eredménye. Az idézett felmérés szerint ugyanakkor elképzelhető, hogy a korrupció mértéke Oroszországban elérte a mélypontot, innentől kezdve már "harapni" fognak az intézkedések.

Ezt támaszthatja alá az is, hogy az orosz alsóház, a Duma képviselői mellett már a közszférában dolgozóknak is vagyonbevallást kell beadniuk, az orosz állami vállalatok pedig csak olyan alvállalkozókat foglalkoztathatnak, akiknél jelzik, hogy ki is a valódi tulajdonos. Két évtizednyi korrupciós "semittevés" után így talán változások indulhatnak el Oroszországban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!