Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
A ciprusi mentőcsomag elfogadásával sikerült ugyan elkerülni az azonnali katasztrófát, de ez minden bizonnyal tartós kárt okozott a ciprusi gazdaságnak – vélték hétfőn londoni pénzügyi elemzők. Hozzátették: Ciprus várhatóan súlyos recesszióba süllyed a következő években, és a valutaunió stabilitásával kapcsolatban is újabb kérdések vetődtek fel.
A Capital Economics két vezető európai közgazdásza, Jennifer McKeown és Jonathan Loynes felidézte, hogy Izland hazai összterméke (GDP) körülbelül 12 százalékot zuhant az izlandi bankválság kirobbanása és a tőkekorlátozások bevezetése utáni két évben, annak ellenére is, hogy az izlandi jegybanki kamat meredeken csökkent, és a helyi fizetőeszköz 50 százalékkal gyengült.
Ez utóbbi lehetőségek nem állnak Ciprus rendelkezésére, és a ciprusi gazdaság a tavalyi 2,4 százalékos visszaesés után a következő két évben évente produkálhat akár 5-10 százalékos GDP-zuhanást is – jósolták a Capital Economics londoni elemzői.
Az, hogy Németország és más központi eurógazdaságok "készek lehetővé tenni hétköznapi emberek megtakarításainak megdézsmálását", arra vall, hogy ezeknek az országoknak a részéről most már ellenállásba ütközik a déli eurógazdaságok további megsegítése, nem beszélve az euró jövője szempontjából sokak által életfontosságúnak tartott teljes körű költségvetési unió létrehozásáról - fogalmaztak hétfői értékelésükben a Capital Economics londoni közgazdászai.
A két elemző szerint ráadásul nemcsak az euróövezeti távozás lehetőségével kapcsolatos piaci szóbeszéd élénkült fel ismét, de több olyan mechanizmus is megjelent a gyakorlatban, amelyek alapvető részei lennének valamely eurótagország távozási folyamatának.
Jennifer McKeown és Jonathan Loynes ezek között említi elemzésében a Cipruson elrendelt tartós bankzárlatot és a tőkekorlátozások bevezetését.
A Capital Economics két közgazdásza szerint máris hallhatók olyan vélemények a piacon, hogy ez utóbbi intézkedés gyakorlatilag Ciprus euróövezeti tagságának időleges felfüggesztésével ér fel.
Timothy Ash, a Standard Bank londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott vezető közgazdásza a ciprusi mentőcsomagról szóló megállapodást kommentálva hétfőn annak a véleményének adott hangot, hogy a ciprusi tőkekorlátozások számos belső EU-előírást sértenek, ezért bizonyosra vehető az intézkedés megtámadása jogi úton a károsultak részéről.
Ash szerint a tőkekorlátozások emellett nyilvánvalóan aggályokat vetnek fel a valutaunió puszta fenntarthatóságával kapcsolatban is.
A Standard Bank londoni elemzője szerint ráadásul már csupán annak felvetése is, hogy a betétbiztosítással fedezett betéttulajdonosok megtakarításait bevonják a mentőcsomagba, a betétesek szempontjából "a Rubicon átlépésével" ért fel, és ezek után a túlméretezett bankszektorú többi eurógazdaságnak is "idegesen kell figyelnie" az esetleges betétmenekítés megindulásának jeleit.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.