"Nincs szurkolás, síri a hangulat"
Huszonöt százalékkal csökkent a labdarúgó NB I átlagos nézőszáma a tavalyi szezonhoz képest, a Honvédon és az MTK-n kívül pedig valamennyi élvonalbeli futballklub veszteséges. A nézőszámok csökkenése mögött az ultrák kiszorítása látszik.
„Valami nagyon megtört, mert rengetegen eltűntek a lelátóról. Ebben nagy szerepe van a kamerás rendszernek, de hallani azt is, hogy a tábor vezetőit megfenyegették, és el lettek űzve. Egy biztos, nincsen szurkolás, a közönség legalább kétharmada eltűnt a kapu mögül (a tábor a kapu mögött volt – szerk.), és síri a hangulat.” – meséli a hvg.hu-nak egy 29 éves Újpest szurkoló, aki a nevét inkább nem szeretné nyilvánosságra hozni, bár nincs benne úgymond a „magban”, csak kijár a meccsekre.
Elmondása szerint „a korábbi jókedv eltűnt, mindenki csendben áll, néha van valami kiabálás, de korábban megszoktam, hogy középen mindig tombolunk.” (Az Újpest ultrák a hazai és idegen meccseken korábban végigénekelték és ugrálták a meccseket, drapériákkal és szurkolással teremtve meg a hangulatot – ez tavasszal szinte teljesen eltűnt. – szerk.) A szurkoló szerint ennek nincs semmi köze ahhoz, hogy a csapat hányadik, régebben akkor is sokan voltak, amikor rosszul ment a csapatnak. „De most nagyon furcsa dolgokat tapasztalok: a Haladás elleni meccsen (amit az Újpest odahaza a végén egy-nullra elvesztett – szerk.) a táborban körbejártak kigyúrt, verőlegényeknek kinéző arcok, és mindenkinek beszólogattak, hogy ’most mutassátok meg, mekkora a szátok’. Egyértelműnek tűnt, a klubvezetést képviselik.” – mondta a szurkoló.
Szerinte azt követően, hogy újpesti rendezők a Paks elleni zakó után (0-6) a székház előtt tüntető Újpest-szurkolókra kutyát uszítottak (erről a Sport Plusz is beszámolt – szerk.), nem csoda, hogy az emberek félnek. „Inkább soha többé nem megyek ki.” – tette hozzá. Véleménye szerint, ha életbe lép a sporttörvény módosítása, akkor nagyon sokan fognak hasonlóan dönteni. „Ha bejön a törvény, ezek a biztonságiak mindenkit kitilthatnak, vagy megfenyegethetnek, akit nem szeretnek, vagy egyszerűen nem szimpatikus. A nevemet amúgy sem szívesen adom oda. Úgy meg pláne nem, hogy bármikor megfenyegethetnek és még jól meg is verhetnek” - mondta.
Év végére nem lesz kész
A sporttörvényt 2011-ben módosították, e szerint 2013 júliusától elvben kizárólag a látogatók egyedi azonosítására alkalmas beléptető rendszerrel ellátott stadionokban lehetne mérkőzést rendezni. Mint ahogy az eheti Magyar Narancs riportjából is kiderül (Túl a hétmilliárdon, 2013. június 6.), arra kevés az esély, hogy az év végéig az összes stadionban felépüljenek a „sporthuliganizmus visszaszorítását szolgáló” beléptető rendszerek. Az első körben öt stadiont már felszereltek beléptetővel és opcionális elemként a rendbontók azonosításában segítséget nyújtó kamerákkal (amiket egyébként a törvény nem ír elő kötelező elemként). A Kispest, a Diósgyőr, a Kecskemét és a Szombathely mellett Újpesten is vállalták a kapuk és a kamerák beépítését. (A Győr a Narancs szerint szabotálta az első ütemben részvételt, a második körös pályázathoz kapcsolódó közbeszerzést pedig csak nemrég írta ki az MLSZ, tehát ahhoz, hogy a lefedettség az év végére száz százalékos legyen, nagyon bele kellene húznia valamennyi érintettnek.)
Ha megnézzük ezeknek a csapatoknak a hazai átlagnézőszámait, Újpesten és Szombathelyen súlyos visszaesést tapasztalunk. (Újpesten ősszel még 3950-en, tavasszal már csak 3392-en váltottak átlagban jegyet, Szombathelyen ugyanez a számpár 4286 helyett 3387 - olvasható ki a Hivatásos Labdarúgók Szervezete által a rendelkezésünkre bocsátott friss statisztikából.) Úgy tudjuk, valóban ezekből a stadionokból tűntek el a legnagyobb számban az ultrák, és ezt a statisztikák is visszaigazolják. Bár Diósgyőrben a hazai nézőszám nagyjából megmaradt (átlagban csak 70-nel vettek kevesebben jegyet a meccsekre), ennek ellenére a szurkolói regisztráció miatt ott sem ugyanaz a hangulat, mint korábban. Az ultrák tavasszal csak Jose Luque búcsúmeccsén tették oda igazán magukat. Két kivétel van a tavaszi nézőszámokat tekintve: a Győr, ahol a fényes szereplés és a 30 év utáni bajnoki cím magyarázza az emelkedést, valamint a Ferencváros, amely hazai környezetben és vendégként is a legtöbb nézőt vonzza. Mellesleg az sem lehet lényegtelen, hogy a klubot egy egykori 2-e szektoros ultra, Kubatov Gábor irányítja.
Újpest FC reakciója |
A cikk megjelenése után sajtó-helyreigazítási kérelemmel kereste meg az Újpest FC a hvg.hu-t. Ebben a klub visszautasítja a vádakat, „miszerint az Újpest FC vezetőségét verőlegényeknek kinéző arcok képviselték a Haladás elleni, vagy bármelyik másik mérkőzésen.” A helyreigazítás ugyanakkor nem vitatja, hogy verőlegényeknek kinéző arcok jártak körbe, akik szurkolókat fenyegettek - és a helyreigazítási kérelem arról sem szólt, hogy ezzel kapcsolatban vizsgálat indult volna.
Az Újpest FC a Paks elleni mérkőzés után történtekről a következőt írta: „A 2012/13 szezonban a Paks elleni hazai találkozó után az Újpest FC kft. belső vizsgálatot folytatott le a mérkőzést követő események kapcsán, mely vizsgálat megállapította, hogy az egyik kutyás szolgálatot teljesítő rendező – ijedtségből – túllépte a szurkolók által alkalmazott fenyegetés elhárításához szükséges fellépés mértékét.
Hangsúlyozni kívánjuk, hogy a rendező által alkalmazott eszköz jogszerű volt, annak mértékének túllépése pedig nem róható fel a rendezőnek, mivel a szurkolók agresszív magatartása súlyosabb következményeket vetített előre, mint amik végül bekövetkeztek.
Az alkalmazott őrkutya – a biztosításért felelős vállalkozó tájékoztatása szerint – megfelelt az előírásoknak, az őrkutyáról egyetlen pillanatig sem került le a szájkosár, a kb. egy méteres póráz egyetlen alkalommal sem volt elengedve, sem meghosszabbítva.
A vizsgálat eredményére tekintettel az elmúlt időszakban a rendezvényeinken őrkutyás rendező alkalmazását kizárólag a nézőktől elzárt területen alkalmazunk. A belső vizsgálat eredményeiről az UVB 92 Szurkolói Egyesületet hivatalos levél formájában is tájékoztattuk.” - áll az Újpest FC helyreigazítási kérelmében.
Az Újpest FC, amellett, hogy elismerte a rendező esetében az indokoltnál nagyobb kényszerítő erő használatát, a hazai meccsek nézőszám-visszaesésére nem reagált. Nem írt arról, hogy szerinte miért szűnt meg a szurkolás a kapu mögött a korábbi formájában, és hogy mit kívánnak ez ellen tenni. A hvg.hu cikke egyébként hangsúlyozta, a jelenség nemcsak az Újpest meccsein, hanem a Haladás, a Diósgyőr vagy a Honvéd meccsein is megfigyelhető. |
Biztonsági probléma
A személyi azonosítás miatt (a belépőkre, bérletekre és klubkártyákra a nevet és a születési időt kell feltüntetni) a szurkolói csoportok már kezdet kezdetén tiltakoztak a beléptető rendszerek miatt . A kártyakérdés felvetett adatvédelmi aggályokat (a Narancs szerint a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság a lakcímmegjelölését nem is tartotta szükségesnek, ennek ellenére az első belépők mégis így készültek). De emellett felvetődtek az igazoltatással kapcsolatos gyakorlati problémák is. A stadionokban az eseményre érkezők azonosítását és szűrését a klub által fizetett biztonsági emberek végeznék: márpedig a biztonságiaknak egyelőre nincs törvényi felhatalmazása az eseményen résztvevők igazoltatására. Arról nem is beszélve, hogy a klubok biztonsági emberei („a rendezők”) között vannak olyanok, akiknél a szakirányi végzettségén kívül az erkölcsi bizonyítvány megléte sem feltétlenül garantált. A biztonságiak sok klubnál már eddig is nagy befolyással bírtak a klubvezetéssel szemben (vagy azon belül): szurkolói vélelmek szerint a beléptető rendszerek meghonosodásával visszaélésekre lehetőséget adó hatalmat adnának olyanok kezébe, akik a vélemények szerint maguk is a legalitás határán működnek.
Szurkolói csoportok Európa más országaiban is kifogásolják, hogy a stadionon belüli biztonság és a nulla tolerancia jegyében bevezetett biztonsági szabályok elidegenítik a szurkolástól azokat, akiknek a mérkőzés körüli látványos körítés (éneklés, görögtüzek, drapériák, élőképek) köszönhetők, és ami egyébként a meccsélményt is alapvetően meghatározza. (Vissza a régi focit! - mozgalmak Nyugat-Európa több országában indultak.) Magyarországon annyiban más a helyzet, hogy a sok ígérgetés ellenére a foci minősége érdemben nem javult, legalábbis nem úgy, hogy az pozitív változást eredményezett volna a nézőszámokban. Akik pedig eddig „tűzön-vizen át, hidegben, tűző napon, idegenbe is követték" a csapatukat, és tízezreket fizettek ki értük egy szezon alatt, szép lassan elmaradoznak.
Újpest: nagy lyuk a 2012-es mérlegben
Korábbi számítások szerint Magyarországon legalább 5-6 ezer néző kell ahhoz, hogy egy csapatot érdemes legyen fenntartani. A legtöbb klubnak a legbiztosabb és egyben a legnagyobb bevétele a televíziós jogdíjak visszaosztásából származik. A reklámbevételek tekintetében nagy a szórás (elsősorban a Videoton, másodsorban a Ferencváros ebben a szegmensben messze piacvezető, jelentős állami vállalati szponzorációval), miközben a jegybevételek inkább csekély összegű (tízmilliós nagyságrendű) bevételt jelentenek. Az árbevételeket javította a helyezésekért szétosztásra került több mint félmilliárd forint.
A Napi Gazdaság által közölt adatok alapján csak a Honvéd és az MTK zárta a tavalyi üzleti évet pluszban. A legnagyobb költségvetésű klub a Videoton volt, kétmilliárd forint fölötti költségvetéssel. Félmilliárd forint fölötti pénzből is csak további három klub, a Fradi, a Győr és a Debrecen gazdálkodhatott. A legnagyobb vesztesége az Újpestnek van: 1,6 milliárd forint, de a legnagyobb árbevételű klubok is mind súlyosan veszteségesek (háromszáz és 890 millió forint közötti veszteségek) Az Újpest FC a tőhelyzetet azóta tagi kölcsönnel rendezte. Sőt, elmondásuk szerint "az Újpest FC Kft. jelenleg az egyik legstabilabb anyagi háttérrel rendelkező magyar labdarúgó klub.” (Az Újpest FC sajtóhelyreigazítási kérelmét az alábbi cikkünkben közöltük.)
Az MLSZ stadionbiztonsági programjának egyébként az egyik eleme, hogy az azonosításra alkalmas jegyrendszert össze kell kötni az MLSZ szerverével, aminek köszönhetően a szövetségnek rálátása lesz a klubok jegybevételére, és ezen keresztül egy további mozgó tétel nagyságára. (A televíziós jogdíjakat, egyes reklámbevételeket, a helyezési prémiumokat már eddig is az MLSZ osztotta vissza.) Az, hogy ez a pont zavarja-e jobban a klubokat vagy az, hogy a beléptető rendszer miatt elmaradozik a fizetővendégek egy része, nehéz megmondani.
Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Plusztartalmakat is talál!