Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Adjanak vissza 300 milliárdot a devizahiteleseknek!

Érdekes megoldást választott a kormányzópárt, amikor hírügynökségi nyilatkozatban szólította fel a bankokat a devizahiteles szerződések módosítására. Az MNB tulajdonképpen azt is jelezte, az adósoknál milyen mértékű tehercsökkentés lenne "önkéntesen" indokolt.

  • hvg.hu hvg.hu
  • +${remainingCount} szerző
Adjanak vissza 300 milliárdot a devizahiteleseknek!

Nem először van olyan érzésünk, mintha a Fidesz nem igazán lenne tisztában azzal, ki is van kormányon jelenleg Magyarországon – írja Az én pénzem pénzügyi portál. A kormánypárt ugyanis most az MTI-nek küldött el egy nyilatkozatot, melyben felszólítják a bankokat arra, hogy haladéktalanul módosítsák a lakásdevizahitel-szerződéseket úgy, hogy az elfogadható legyen a becsapott, nehéz helyzetbe került magyar családok számára.

A Magyar Nemzeti Banknak (MNB) ezzel szinte egy időben jelent meg második cikke a devizahitelezésről. Ebben a jegybank munkatársai leírják, a kamatemelések következtében a devizahitelesek törlesztőrészlete átlagosan ötödével nőtt, a bankok így évente 55-70 milliárd forint többletbevételt tudtak elérni. Az MNB cikke szerint további extra pénzt hozott a hiteleknél a folyósításkor és a törlesztésnél alkalmazott eltérő árfolyam. A devizaadósok hitelköltségét a középárfolyamon elszámoláshoz képest ez 0,35-0,45 százalékponttal megemelte.

Elmondható – szólt a cikk összegzése –, hogy a válság előtt megkötött devizaalapú jelzáloghitel-szerződésekben rögzített aránytalan erőviszonyok jelentős hátrányt okoztak, és okoznak jelenleg is a devizaadósoknak. A bankok évente összesen 60-70 milliárd forint többletbevételt tudtak elérni az egyoldalú kamatemelésekkel, illetve az árfolyamrés szélesítésével. Ebből nem nehéz kiszámolni, hogy az MNB legalább 300 milliárd forintot venne el a bankoktól.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?