Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Így spórolhat a bankok drágítási hullámában

Még a bankok őszi rendkívüli drágítása után is kordában lehet tartani a megugró számlaköltségeket.

  • hvg.hu hvg.hu
  • +${remainingCount} szerző
Így spórolhat a bankok drágítási hullámában

A tranzakciós illeték emelése miatti őszi drágítási hullám után is érdemes felülvizsgálni, hogyan csökkenthetők a bankolási költségeink  – számol be az azenpenzem.hu. Ehhez a portál szerint bankonként eltérő stratégiát célszerű folytatni. Ahol például az ATM-es pénzfelvételnél a bank csak a tranzakciós illetéket számítja fel, ott nem kell külön ügyelni az összegre. Az ugyanis bármekkora, a felvételt sújtó díjmérték miatt a terhelés arányos. Arra viszont ebben az esetben is érdemes figyelni, hogy hány alkalmat enged ilyen feltételekkel a folyószámla. Azoknál a hitelintézeteknél viszont (mint például a CIB, a Raiffeisen), ahol fix a készpénzfelvétel díja, célszerű egyszerre nagyobb összeget felvenni.

Esetenként persze ez csak az önbecsapásra jó. A fix díjat alkalmazó pénzintézetek ugyanis ezt olyan magasságokba emelték, illetve emelik, hogy – az ATM-ből kivehető pénz nagyságát is figyelembe véve – ne igazán érje meg a teljes átállás a készpénzre. Az viszont egyértelmű, hogy a bankpénztári készpénzfelvételt is (ennek díját itt kalkulálhatja) már tényleg jobb teljesen elfelejteni. Hasonló egyébként a helyzet a papíron benyújtott megbízásokkal.

Az MKB a papíros megbízásért legalább 340 forintot számol fel, miközben ugyanez elektronikusan 21 forintba, telefonon pedig 155 forintba kerül. Az OTP Tempo számlájával rendelkezők egy-egy bankon kívüli tranzakcióért legalább 340 forintot kénytelenek fizetni, szemben a netes utalás 183 forintjával. A Raiffeisennél a minimum 355, illetve 477 forinttal szemben az elektronikus utalás csak a tranzakciós illetékbe – ezer forintonként tehát három forintba – kerül.

Érdemes áttérni állandó átutalásokra

Az eseti átutalásokról, amennyiben lehet, többnyire érdemes állandóra áttérni. Általában arról is hasznos leszokni, hogy valaki a postán érkező csekkek ellenértékét esetenként utalja. A közüzemi díjak beszedését (csob) ugyanis a legtöbb bank sokkal kedvezőbb áron teszi lehetővé. Az általános szabályok azonban nem minden esetben érvényesek. Úgy tűnik, a CIB ügyfeleinek az átlagosnál jobban résen kell lenniük (de az előbb leírt főbb szabályoktól kisebb eltérések másutt is akadhatnak). Náluk az állandó átutalást, de egyes számlacsomagoknál a közüzemi díjbeszedést is, mintha elárazták volna. Netbankon esetenként utalva ugyanis jóval olcsóbb egy-egy tranzakció, mint akár az állandó, akár a beszedési megbízás. Az online csomagnál az eseti utalás 39, az állandó viszont 200 forintba kerül.

További részletek.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek