szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A befektetési alapok vagyona 2013 végére 4617 milliárd forintot ért el, egy év alatt 1205 milliárd forinttal, 35,3 százalékkal gyarapodott - közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) hétfőn.

Tavaly minden hónapban nőtt a befektetési alapok vagyona, sőt az emelkedés már 2012 utolsó negyedévében elkezdődött, így gyakorlatilag 15 hónapja töretlen a vagyonnövekedés.

A 2013-as év nyertesei az abszolút hozamú alapok voltak, ezek vagyona egy év alatt 137 százalékkal nőtt. Jól teljesítettek a vegyes - kötvényt és részvényt is tartalmazó - alapok is, amelyek eszközértéke 128 százalékkal nőtt, és továbbra is népszerűek voltak a kötvényalapok, ezek vagyona 121 százalékkal gyarapodott.

Az év utolsó hónapjában a BAMOSZ-tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 82 milliárd forinttal, 1,8 százalékkal növekedett, alapvetően az új befektetéseknek köszönhetően, utóbbiak összesen 96 milliárd forintot tettek ki. A legtöbb friss pénz decemberben is az abszolút hozamú alapokhoz, a kötvény és a vegyes alapokhoz áramlott, alapvetően a növekvő lakossági megtakarításoknak köszönhetően, míg tőkekiáramlás a részvény, árupiaci, tőkevédett és zártkörű alapoknál volt. 

Az abszolút hozamú alapok összesített nettó eszközértéke december végén már 484,2 milliárd volt, így már csak a hagyományos pénzpiaci és kötvény alapok nagyobbak ennél a néhány éve még lényegében ismeretlen alaptípusnál. Eszköznövekedésük decemberben is kimagasló volt: a tőkebeáramlás 35,4 milliárdot tett ki. 

A kötvényalapok népszerűsége is töretlen, decemberben 34 milliárd forint friss tőke érkezett ezekbe az alapokba, amelyekben az év végén 863,5 milliárd forintot kezeltek. Csakúgy mint decemberben, az egész évben is a kötvényeken belül a rövid futamidejűek voltak a legkeresettebbek.

A legnagyobb alapkategória még mindig a pénzpiaci alapok, ezek vagyona megközelítette az 1610 milliárd forintot 2013 végén. Éves 17,5 százalékos növekedésük azonban csak fele az alapok átlagos vagyonnövekedésének.    

A vegyes alapok vagyona már 2013 júliusában megelőzte a részvényalapokét,  év végére pedig már 86 milliárd forintot tett ki a különbség. A vegyes alapok vagyona december végén 323 milliárd forintot tett ki. A BAMOSZ közleménye megjegyzi, hogy míg a dinamikus vegyes alapok egyáltalán nem tudtak növekedni,  addig a kiegyensúlyozott vegyes alapok szárnyaltak 2013-ban. 

A részvényalapok vagyona egy év alatt 7,3 százalékkal csökkent, ami a közlemény szerint tükrözi a világ tőzsdéinek teljesítményét. Ezekben az alapokban 237 milliárd forintot kezeltek 2013 végén. Az ingatlanalapok a tavalyi év második felében magukra találtak a korábbi csökkenés majd stagnálás után, és éves szinten 20 százalékkal nőtt a vagyonuk,  amely december végén 432 milliárd forint volt. 

A tőkevédett alapok vagyona éves szinten gyakorlatilag stagnált, a december végi 480 milliárd forintos eszközérték mindössze 3 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. 

Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok vagyona 26 százalékkal csökkent tavaly, 152 milliárd forint volt december végén. A zártkörű alapok a nyugdíjrendszer reformja óta nem találnak magukra - jegyzi meg a BAMOSZ közleménye.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!