szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A GE víz alatti turbinái a Hold gravitációs vonzását aknázzák ki.

A tengerek vízszintje óramű pontossággal emelkedik és süllyed naponta kétszer a Hold gravitációs vonzásának hatására. Mark Baker, a GE Power Conversion divíziójának tengeri megújuló energiákkal foglalkozó vezetője szerint az árapály tökéletes energiaforrás, hiszen sokkal kiszámíthatóbb és megbízhatóbb a szél- vagy a napenergiánál. „Az Egyesült Királyságban egyes helyeken igen jelentős a dagálymagasság” – mondja a szakember. Az árapály jelenség „tantaluszi energiatermelési potenciált kínál” a GE-nél dolgozó Mark Baker szerint.

A GE Power Conversion árapály turbinagenerátorokat és más víz alatti technológiákat tesztel az skóciai Orkney-szigetek és a walesi Pembrokeshire megyében fekvő Ramsey Sound közelében a tenger fenekén elhelyezett turbinákban. Baker szerint a GE készen áll arra, hogy az erőművi rendszert felfejlesztve egy egész sor árapály turbinát helyezzen el az Orkney-szigeteket Skócia északi csúcsától elválasztó keskeny csatorna, a Pentland Firth fenekén. A csatorna az Egyesült Királyság egyik leggyorsabb folyású vize.

A BBC a közelmúltban a „megújuló energia potenciál Szaúd-Arábiájaként” mutatta be Skóciát. Csak a Pentland Firth projekttel ki lehetne elégíteni Skócia villamosenergia-igényének felét, miután a turbinák akár 1,9 gigawatt áramot is képesek termelni. A turbinák leginkább hatalmas repülőgép-propellerekre emlékeztetnek, melyek 55-73 méter mélyen állnak a vízben. A csatorna stratégiai pontjain helyezték el őket, ahol a legnagyobb az áramlás sebessége.

A mérnökök az áramlások függőleges és vízszintes irányú mozgásaiból is nyerhetnek energiát. Voltak olyan csapatok, amelyek bóják alkalmazásával termeltek áramot, a hullámok fel- és lefelé történő mozgását kiaknázva. Baker szerint azonban „nagyságrendekkel nehezebb a berendezést a tenger felszínén elhelyezni és ott tartani”.

Baker úgy véli, hogy egyre több árapály-erőmű fog megjelenni az Egyesült Királyságban és a világ más részein is. „Az árapály lagúna erőművek is hamarosan valósággá válhatnak az Egyesült Királyságban, hiszen közmű-szintű energiatermelésre képesek" – teszi hozzá a szakember.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!