szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A ManpowerGroup Magyarország ma közzétette negyedéves Munkaerő-piaci Felmérését, amely óvatosan optimista felvételi hajlandóságot jelez az április és június közötti időszakra. Gyakran azonban kérdéses, hogy a foglalkoztatás megvalósul-e. Ennek két fő oka van: a tehetség hiánya vagy a jelöltek magasabb bérelvárása.

A munkaadók 15 százaléka azzal számol, hogy növeli a foglalkoztatási szintet, 7 százalékuk csökkenéssel kalkulál, 77 százalékuk pedig nem vár változást.

A szezonálisan kiigazított Munkaerő-piaci Mutató +3 százalékon áll. A munkaadók viszonylag stabil felvételi hajlandóságot mutatnak az előző negyedévhez képest, és 2 százalékos javulás látszik az előző év hasonló időszakához viszonyítva. Innentől kezdve a felmérés minden adata szezonális kiigazítással értendő, hacsak azt nem jelezzük másként.

"Ha összevetjük a Munkaerő-piaci Felmérést mindennapi megrendeléseink számával és értékével az állandó foglalkoztatást tekintve, könnyű látni az összefüggést. 2014 eleje óta érzékelhetően a kereslet emelkedését tapasztaljuk több pozíció esetében, különösen a gyártás, az IT és telekommunikáció, a szolgáltató központok, illetve call centerek területén. Növekszik a kereslet a megfelelő képzettséggel és tapasztalattal rendelkező tehetségek iránt, a vállalatok aktívan keresik a jelölteket, és kezdik az interjúztatási folyamatot. A kiválasztás során azonban gyakran előfordul, hogy a bérvárakozások és az ajánlatok nem egyeznek. Tehát miközben az jó hír, hogy a cégek óvatosan optimisták, és felvételi folyamatokat indítanak el, gyakran kérdéses, hogy a foglalkoztatás megvalósul-e. Ennek két fő oka van: a tehetség hiánya vagy a jelöltek magasabb bérelvárása" – mondta Kiss Judit, a
ManpowerGroup Magyarország ügyvezetője.

A Manpower Munkaerő-piaci Felmérése 2014 második negyedévére reprezentatív minta alapján, 750 magyarországi munkaadó megkérdezésével készült. A felmérésben szereplők mindegyikétől megkérdezték, "Milyen változásokkal számol vállalatánál a foglalkoztatásban a következő három hónapban, 2014 június végéig, a mostani negyedévhez képest?".

Iparági összehasonlítás

A munkaadók a kilenc ágazatból hétben számítanak a foglalkoztatás növekedésére a következő negyedévben. A legoptimistább várakozásokról a pénzügyi, biztosítási, az ingatlan- és üzleti szektorból számoltak be, az ágazat mutatója +11 százalékon áll. Ugyancsak pozitívak a kilátások a gyártási szektorban, amelynek mutatója +9 százalékos. Három ágazatban +6 százalékot jelentettek a munkaadók: az építőiparból, a köz- és szociális területről, illetve a nagy- és kiskereskedelmi szektorból. Ugyanakkor nem várható változás a mezőgazdaságban, a vadászati, erdészeti és halászati ágazatban, valamint a közszolgáltatási szektorban sem.

A felvételi szándék a kilenc iparágból négyben gyengülnek az előző negyedévhez képest. A legjelentősebb, 6 százalékpontos visszaesést a közszolgáltatóknál, illetve a vendéglátóiparból jelentették. A munkaadók három ágazatban jobb kilátásokról számoltak be. Az építőipar előrejelzése 4 százalékponttal javult, és 3 százalékkal nőtt a nagy- és kiskereskedelmi szektorban.

Éves összehasonlításban a munkaadók magasabb felvételi készséget jeleznek a kilencből hét területen. Az építőiparban jelentősen, 16 százalékponttal erősödik a munkaerő-felvételi szándék. A munkaadók 9 százalékpontos javulást várnak a vendéglátóiparban, és 6 százalékpontos emelkedést a gyártási szektorban. Két ágazatban romlanak viszont a kilátások, az elektromos, a vízügyi és gázszektorban például a munkaadók 2 százalékpontos visszaeséssel számolnak.

Regionális összehasonlítás

A munkáltatók a vizsgált nyolc régió mindegyikében a munkaerő-felvétel erősödését várják 2014 második negyedévében. A leginkább optimista adatot a Nyugat-Dunántúlról jelentették, ahol a Manpower Munkaerő-piaci Mutató +10 százalékon áll, optimisták az Észak-Alföldön is, ott +8 százalékos a mutató. Három másik térségből is biztató jelek érkeztek: Budapest, Közép-Magyarország és Közép-Dunántúl egyaránt +8 százalékos mutatót jelzett. A leggyengébb az előrejelzés a Dél-Dunántúlon, ott a mutató értéke
+1 százalék.

A felvételi hajlandóság a nyolc régió közül ötben javul 2014 első negyedévéhez viszonyítva. A legjelentősebb, 4-5 százalékpontos növekedést a Közép-Dunántúlon és Budapesten várják a munkaadók. A foglalkoztatási kilátások két régióban romlanak, a Dél-Dunántúlon 3 százalékpontos visszaesést valószínűsítenek.

Éves összevetésben a munkáltatók erősebb foglalkoztatási szándékról számolnak be a nyolc régió közül hétben. Az Észak-Alföld 13 százalékponttal javul, míg 12 százalékpontos emelkedést várnak a Közép-Dunántúlon. 9 százalékos a javulás Budapesten, 6 százalékpontos Közép-Magyarországon. A Dél-Alföldön ugyanakkor a munkaadók 5 százalékpontos visszaesést jelentenek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!