szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Átfogó helyszíni vizsgálatot folytat a Széchenyi Banknál a Magyar Nemzeti Bank (MNB) - közölte a felügyelet azután, hogy a hvg.hu megírta, a Töröcskei István érdekeltségébe tartozó bank közel kilenc hónapja úgy működik, hogy nem felel meg az előírt tőkekövetelménynek. A bank is közleményt adott ki, ebben megismételték, hogy a régóta húzódó tőkeemelés folyamatban van.

Az MNB jelenleg átfogó helyszíni vizsgálatot folytat a Széchenyi Banknál - közölték a felügyeletnél a portfolio.hu kérdésére. Hozzátették, hogy ennek során - mint minden hasonló vizsgálatban - áttekintik a felügyelt intézmény biztonságos működését szavatoló valamennyi részterületet, így az ellenőrzés kiterjed az intézmény jövedelmezőségére és tőkehelyzetére is.

Péntek késő délután a Széchenyi Bank is kiadott egy közleményt. Abban ugyanazt írták lényegében, mint amit a hvg.hu-nak adtak válaszul többszöri megkereséseinkre. A mostani közlemény szerint "a tulajdonosok által korábban elhatározott tőkeemelés, melyet két lépcsőben terveznek megvalósítani, a részvényesek által egyeztetett és kontrollált módon továbbra is folyamatban van. A tőkeemeléssel kapcsolatos dokumentumok a Magyar Nemzeti Bankhoz, mint felügyeleti hatósághoz, benyújtásra kerültek, a vonatkozó engedélyezési eljárás még nem zárult le."

A hvg.hu pénteken írt arról, hogy a Töröcskei István érdekeltségébe tartozó Széchenyi Bank közel kilenc hónapja úgy működik, hogy a jogszabályokban előírt tőkekövetelménynek nem felel meg, azonban a felügyeleti jogokat gyakorló jegybank eddig türelmes volt.

MTI / Koszticsák Szilárd

A bank részvényeseinek május végi közgyűlése kétlépcsős tőkeemelésre kötelezte a többségi, 51 százalékos tulajdonost, a Töröcskei István érdekeltségébe tartozó T&T Ingatlanforgalmazó és Vagyonkezelő Zrt.-t. (A T&T Töröcskeié és feleségéé.) Az első részletet, csaknem 3,5 milliárd forintot június végéig, a másodikat, bő 6 milliárdot július végéig kellett volna betenni, de több helyről származó, nem hivatalos információink szerint a T&T egy fillért sem tett be.

Értesülésünk szerint a jobboldali üzletemberek közé tartozó, és az Államadósság Kezelő Központot is vezető Töröcskeinek sikerült időt nyernie annak ellenére, hogy az első lépcsőt sem tudta abszolválni. Forrásaink szerint külföldi, elsősorban orosz befektetőtől remélhetett anyagi segítséget, a tárgyalásokhoz pedig megnyerte a kisebbségi, 49 százalékos tulajdonosnak, az államnak a türelmét.

A május végi közgyűlési határozatban az állam mint kisebbségi tulajdonos kikötötte, hogy ha a T&T nem hajtja végre határidőre a második, 6,1 milliárdos tőkeemelést, akkor elővásárlási jog illeti meg az államot. Hiába kérdeztük a Nemzetgazdasági Minisztériumot, egy hét alatt kétszer is, hogy él-e a jogával, erre nem válaszoltak. 

Most a banknál folyó vizsgálattal kapcsolatban az MNB azt is közölte, hogy a feltárt esetleges hiányosságokat az eljárás lezárásakor kiadásra kerülő határozatában fogják értékelni. Hozzátették, hogy a folyamatban lévő hatósági eljárásokkal kapcsolatban csak azok lezárását követően lehet információt közzétenni, a Széchenyi Bank konkrét üzleti adataival kapcsolatban pedig közvetlenül a hitelintézethez kell fordulni.

A hvg.hu többször is eljuttatta a kérdéseit a Széchenyi Bankhoz, de a pénzintézet szisztematikusan, júliusban és augusztus közepén is csak azt válaszolta, hogy a bank tőkeemelési programja a részvényesek által meghatározott módon folyamatban van. Ezzel a bank nem cáfolta értesülésünket, mert a pénzt július végéig a hitelintézet rendelkezésére kellett volna bocsátania a T&T-nek.

A péntek délután, cikkünk megjelenése után körülbelül tíz órával kiadott közlemény lényegében ugyanezt mondja: a tőkeemelés, melyet két lépcsőben terveznek megvalósítani, a részvényesek által egyeztetett és kontrollált módon továbbra is folyamatban van.

Azt írták, a tőkeemeléssel kapcsolatos dokumentumokat benyújtották az MNB-hez, de a vonatkozó engedélyezési eljárás még nem zárult le. Hozzátették, "a jegyzett tőke megduplázásával a tulajdonosok célja a bank stabil és tartós növekedési pályára állítása ".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!