Olcsóbb lett az olaj

Több mint egy dollárral csökkent a kőolaj ára Kuvaitnak arra a bejelentésére, hogy az OPEC várhatóan nem fogja vissza szervezeti szintű termelését az energiahordozó árának emelése céljából, miközben Szaúd-Arábia nem hivatalosan jelezte: elfogadná akár a hordónkénti 80 dolláros árat.

  • MTI MTI
Olcsóbb lett az olaj

Hétfőn kora reggel az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 87,74 dolláron, 2010 decembere óta legalacsonyabb szinten is állt. Innen később 88,88 dollárra erősödött, ami így is 1,70 dollár csökkenés a pénteki záróértékhez képest.

A kuvaiti olajügyi miniszter a KUNA kuvaiti állami hírügynökségnek kijelentette: valószínűtlennek tartja, hogy az OPEC csökkentené a sok éve érvényben lévő 30 millió hordó napi termelési kvótáját a nyersanyag árának emelése céljából, mert "egy ilyen lépés nem biztos, hogy meghozná a várt eredményt". 

Az OPEC országok olajügyi miniszterei november 27-én Bécsben egyeztetnek a jövő év eleji olajtermelésről. A kuvaiti olajügyi miniszter szerint a nyersolaj ára akár az amerikai és az orosz olajtermelés költségének a szintjére, 76-77 dollárra is csúszhat, innen azonban azonnal visszapattanna. 

Az OPEC vezető olajtermelője, Szaúd-Arábia az olajpiaci szereplőknek közvetlenül jelezte: kész lenne elfogadni 90 dollár alatti, akár 80 dolláros olajárat egy-két évre is. 

Szaúd-Arábia pénteken azt közölte, hogy olajtermelése szeptemberben napi 9,704 millió hordóra nőtt az augusztusi 9,597 millió hordóról. Elemzők szerint Szaúd-Arábiát most nem az olaj ára foglalkoztatja, sokkal inkább az, hogy fenntartsa olajpiaci részesedését.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?