Egyre többen dolgoznak a minisztériumokban, de kirúgások jönnek a közintézményeknél

Az Orbán-kormány szűk öt éve alatt majdnem megduplázta a minisztériumi alkalmazottak számát, a közintézményeknél a létszámnövekedés ellenére jövőre elbocsátások is várhatóak - írja a napi.hu.

  • hvg.hu hvg.hu
Egyre többen dolgoznak a minisztériumokban, de kirúgások jönnek a közintézményeknél

Tovább folytatódik a kormányapparátus hizlalása - ez derül ki a 2015-ös költségvetési tervezet létszámadataiból a napi.hu ismertetése szerint. A tervek szerint jövőre már 8650-en dolgozhatnak a tárcáknál, amely 2150 fős növekedés idénhez képest. A lap azt írja: az Orbán-kormány szűk öt éve alatt majdnem megduplázta a minisztériumi alkalmazottak számát, 2010-ben még csak 4529 ember dolgozott a központi apparátusban.

A napi.hu felhívja a figyelmet, hogy azokban a minisztériumokban (NGM, FM, NFM, Miniszterelnökség) nő a létszám, ahová az uniós pénzek elosztása került.

Azt is írják: a földuzzasztott háttérintézményeknél már több mint félmillióan dolgoznak. Az iskolákat kezelő Klebelsberg Intézményfenntartónál jövőre 134,1 ezer státusz lesz, ez kétezer fős csökkenés az ideihez képest. Az egészségügyben viszont minimálisan nő a létszám, 2015-re 58 ezer foglalkoztatottal számolnak, ami 275 fővel magasabb az idei létszámnál. Jobban, 541 fővel nő a Magyar Államkincstár létszáma, így jövőre ott már 4633-an dolgozhatnak majd.

A közintézményeknél a létszámnövekedés ellenére jövőre elbocsátások is várhatóak - derül ki a költségvetés előkészítése során készült háttéranyagból, amit a Költségvetési Felelőségi Intézet hozott nyilvánosságra, miután a nem nyilvános adatokat kikérte az NGM-től. Jövőre mintegy ezer fő elbocsátása várható azon költségvetési intézményeknél, ahol komoly tartozások halmozódtak fel.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.