szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Tíz fiatal magyar férfi közül nyolc akár külföldre is elköltözne egy megfelelő állásért – derült ki a Randstad személyzeti tanácsadó cég tanulmányából. A magyar munkavállalók többsége szerint egyébként a külföldi üzleti utak növelik a munkájuk értékét, mégis alig dolgoznak olyan pozícióban, amely erre lehetőséget adna.

Mindössze tízből egy magyar szokott külföldre menni céges ügyben, amely messze elmarad a globális átlagtól – derült ki a Randstad Workmonitor adataiból. A felmérés szerint öt megkérdezett közül három egy jó állásért még a határon túlra is költözne.

AFP / Lionel Bonaventure

A fiatal magyar munkavállalókat, elsősorban a férfiakat mágnesként vonzzák a nemzetközi lehetőségek. A 34 év alatti férfiak 79 százaléka a megfelelő állásért külföldre is áttelepülne, 68 százalékuk pedig itthon is szívesen dolgozna olyan pozícióban, amely utazással jár.

Bár a nők és az idősebbek is többnyire úgy vélik, hogy az országhatáron túli üzleti út hozzáadott értéket jelent, a fiatal férfiakhoz képest jobban tartanak attól, hogy az a magánéletüket negatív irányba befolyásolná – tette hozzá a felmérés adatait ismertető Randstad.

A magyarok több mint 40 százaléka kimondottan szeretne olyan állást, amely nemzetközi ingázással jár, de jelenleg csupán minden tizedik tölt be ilyen pozíciót.

„Ezzel sajnos a felmérésben vizsgált 34 ország közül Magyarország az utolsó helyen áll. Összehasonlításként a szomszédos Szlovákiában, Ausztriában és Csehországban is minden ötödik munkavállaló szokott külföldi üzleti útra menni, a fiatalabb korosztályban pedig ennél is magasabb ez az arány" – idézte a Randstad közleménye Szokody Ágnest, a cég marketingmenedzserét.

"Ezzel szemben nálunk a 34 év alattiak körében is mindössze a munkavállalók 18 százalékának van lehetősége itthoni pozícióban nemzetközi tapasztalatot gyűjteni" – tette hozzá. A határon átnyúló lehetőségek hiánya lehet az egyik oka annak, hogy Spanyolország és Olaszország mellett Magyarország is a külföldi munkavállalásban leginkább érintett három európai ország között van, ötből hárman egy jó állás reményében országot is váltanának.
 
A globalizációnak és az egyre több munkahelyet biztosító szolgáltató központoknak köszönhetően a tehetségek kiáramlása mellett a külföldi munkavállalók beáramlása is jellemzővé vált hazánkban.

Bár a fiatalok szívesen dolgoznának együtt más kultúrájú és származású kollégákkal, az idősebb generációk kevésbé elfogadóak. A 35 év felettieknek csupán 43 százaléka szeretne vegyes közösség tagja lenni.

„A magyarországi eredményekre hatással lehet, hogy a hazai munkavállalók számára a sokszínűség elsősorban a munkatapasztalattal kapcsolatos eltéréseket jelenti, nem a kulturális, nemi vagy életkorbeli különbségeket” – közölte Szokody Ágnes egy korábbi Workmonitor kutatás eredményeit idézve. 
 
A Randstad Workmonitor egy 34 országra kiterjedő felmérés, amely elsősorban a munkavállalói attitűdöket vizsgálja. A negyedévente végzett kutatás egy-egy speciális témakör mellett a globális és helyi munkaerő-piaci trendeket is monitorozza. A 2016 első negyedévére vonatkozó statisztikák alapjául szolgáló adatokat 2016. január 13. és 29. között vették fel. A felmérés során Magyarországon több mint 400, legalább heti 24 órában fizetett alkalmazottként dolgozó, 18-65 éves munkavállaló válaszolt a kérdésekre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!