szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) érintett tagállamai 104 százalékra teljesítették a kitermeléscsökkentési megállapodásban vállalt kötelezettségeiket márciusban - derült ki az OPEC áprilisi jelentéséből.

A világ olajkereslete tavaly napi 95,05 millió hordót tett ki. Idén várhatóan napi átlagban 96,32 millió hordóra emelkedik a globális kereslet, 1,27 millió hordóval haladja meg a tavalyit.

A márciusi előrejelzéséhez képest 10 ezer hordóval emelte a napi olajkereslet bővülésének mértékét az OPEC.

A magasabb olajárak azt eredményezték, hogy az amerikai palaolaj-kitermelők magasabb sebességre kapcsoltak, így az olajkartellen kívüli országok több olajat termelnek. A friss előrejelzés szerint az OPEC-en kívüli országok tavaly napi átlagban 57,32 millió hordó olajat termeltek ki, idén pedig várhatóan 57,89 millió hordóra kúszik fel ez a mennyiség.

A tavaly decemberi megállapodás értelmében az OPEC-tagállamok és további 11 nagy olajexportőr ország, élükön Oroszországgal, együttesen napi 1,8 millió hordóval csökkenti kitermelést az idei első fél évben. Az alku hatályának meghosszabbításáról már tárgyalnak.

Az OPEC referenciakosara, amely a tagországok által kitermelt nyersolaj átlagárát méri, márciusban hordónként 5,7 százalékkal, 50,32 dollárra süllyedt.

A határidős jegyzések ugyancsak csökkentek az Egyesült Államok magas nyersolajtartaléka és a növekvő olajkitermelés miatti aggodalmak hatására. Az észak-tengeri Brent határidős ára 6,2 százalékkal 52,54 dollárra, a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajtáé pedig 7,1 százalékkal, 49,67 dollárra csökkent.

Az OPEC-en kívüli országok növekvő kitermelésére figyelmeztető jelentés közzététele után az olaj világpiaci ára csökkenésre váltott: a júniusi szállítású Brent 0,18 százalékkal 56,13 dollárra, a májusi WTI pedig 0,13 százalékkal 53,33 dollárra esett. A Brent tavaly ilyenkor 42 dolláron forgott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!