Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A férjem élete veszélyben van – jelentette ki Grace Meng Lyonban, ahol az Interpol központja van. Az utolsó üzenet szeptember végén egy kést ábrázoló emoji volt a férjtől, aki két éven át az Interpol elnöke volt.
Meng Hongwei (Meng Hung-vej) úgy lett az Interpol első kínai elnöke, hogy közben megőrizte államtitkári rangját a belügyben, Pekingben. Áprilisban kitették ugyan a belügyminisztérium pártbizottságából, de a 64 éves főrendőr nem esett kétségbe. Nyugodtan hazalátogatott, mert október elseje Kína nemzeti ünnepe. Ilyenkor egy hét munkaszünet jár, és az emberek felkereshetik távol élő rokonaikat a Mennyei Birodalomban. Meng is így tervezhette, de a repülőtéren már egykori kollégái vártak rá. Ekkor küldte el a kést ábrázoló emojit, mint egyfajta jelet, üzenetet a nejének. Ez veszélyt jelent, különösen, ha utána néma csend következik. Azóta felesége hiába hívogatta mind kétségbeesettebben a számot, az Interpol főnök okostelefonja néma maradt. Az AFP jelentette elsőnek Pekingből, hogy az Interpol főnököt őrizetbe vették. Grace Meng Lyonban sajtóértekezletet tartott, majd a francia rendőrség közölte: védőőrizetbe kerül az egész család. Valami rendkívülinek kellett történnie – állítja a jól értesült hongkongi South China Morning Post.
Ez nem közönséges korrupciós vizsgálat
Az Interpol főnök mentora nem volt más, mint Kína egykori belbiztonsági ura, aki Hszi Csin-ping elnök fő ellenfele lett a belső harcokban. Csou Jung-kang veszített. Családjának vagyonát 90 milliárd jüanra becsülték – ez több mint 12 milliárd dollár. Életfogytig tartó börtönbüntetést kapott, de nem kizárólag korrupció miatt, hanem mert államtitkokat szivárogtatott ki Nyugatra. Milyen államtitkokat?
A Kínát kormányzó kommunista párt minden vezetője dollármilliárdos
Ez jelent meg a New York Timesban. A tudósítót kiutasították Kínából, de persze kikutatták a forrást: maga a belbiztonság ura tette lehetővé a kínos információk kikerülését. 2015-ben Csou Jung-kangot leültették, de védence 2016-ban az Interpol elnöke lett. Nyilvánvaló, hogy ez nem lett volna lehetséges Hszi Csin-ping elnök jóváhagyása nélkül. Annál is kevésbé, mert Hszi Csin-ping elnök közvetlenül maga irányítja a belbiztonsági erőket is éppúgy, mint a hadsereget. Kabinetfőnöke szeptember végén a belügyben járt. Ahol már az új belügyminiszter trónol, aki Hszi Csin-ping elnök feltétlen híve. Hivatalosan a korrupció ellenes harc állását vizsgálták meg, de biztosan szóba került az Interpol-főnök ügye is. Elvégre évekig a belügy államtitkára volt. Hivatalosan csak annyit közöltek Pekingben, hogy vizsgálati fogságban van az Interpol-főnök, aki elküldte lemondását Lyonba.
Miért vállalja Peking a diplomácia botrányt?
Ezt feszegeti a South China Morning Post éppúgy, mint a párizsi Le Monde. Olyasminek kellett történnie, ami felülírta a mindig nagyon óvatos és körültekintő kínai diplomácia bevált módszereit. Trump elnök nemrég többször is utalt rá, hogy Peking megpróbálta befolyásolni a belpolitikai fejleményeket az USA-ban. Korábban ez a vád nem érte a kínaiakat, csak az oroszokat. A kínaiakat azzal vádolták Amerikában, hogy nagyszabású ipari kémkedést folytatnak. Most politikai vád is előkerült, és ez nyugtalaníthatja Hszi Csin-ping elnököt. Az amerikai-kínai kereskedelmi háborúban Peking gyakran nem ortodox módszereket alkalmaz, vagyis megpróbálja kijátszani a szankciókat. Ez is szempont lehet, de valószínűleg sohasem fogjuk megtudni, mi okozta az Interpol-főnök végzetét.
Az ilyen magas rangú vezetők ügyeit nem a belügy, hanem a kommunista párt ellenőrző bizottsága vizsgálja. Onnan nemigen szivárognak ki információk. Kihallgatási módszereik brutálisak: ott mindenki bevall mindent. Grace Meng asszony tehát joggal aggódik a férje életéért. A francia rendőrség nem véletlenül rendelt el védőőrizetet a családnak Lyonban. A mindig oly diszkrét Interpol most a nemzetközi botrány kellős közepébe került. Hivatalosan csak annyit közöltek, ők is vizsgálódnak. Elfogadták az elnök lemondását, akármilyen furcsán is hangzik ez. Az ügyeket a főtitkár irányítja Lyonban. Új elnököt novemberben választanak Dubajban az Interpol közgyűlésén. Valószínűleg nem kínait.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.