szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai elnök nem elégedett a Fed irányvonalával. A befektetők is többet vártak Jerome Powell beszédétől.

Megteszik a szükséges intézkedéseket az amerikai gazdaság növekedésének támogatására, de nem tudják megoldani a kereskedelmi feszültségekből adódó problémákat – ezzel vágott vissza az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke a fejlett országok jegybankárjainak éves gyűlésén. A Jackson Hole-ban elhangzott beszédében Jerome Powell az amerikai elnök támadásaira reagált, ám nem nagy sikerrel. Donald Trump pénteken, a beszéd elhangzása után a Twitteren rohant ki az egyébként egy éve általa kinevezett Powell ellen, mondván: Ahogy általában, a Fed nem csinált SEMMIT! Hihetetlen, hogy anélkül „beszélnek”, hogy tudnák vagy megkérdeznék, mit csinálok, amit nemsokára be is jelentek. Erős dollárunk és nagyon erős Fed-ünk van. Mindkettővel „briliáns módon” együtt tudok működni.

Trump, miközben a kínai import miatt hadakozik Pekinggel, az amerikai exportőrök kedvéért a dollár további gyengülését szeretné elérni a jegybankon keresztül, amely el is indította július végén kamatcsökkentési ciklusát (és ennek folytatása is várható), ám nem az elnök által várt ütemben.

Sokkal okosabbak azonban most sem lettünk: Powell a piaci várakozásokkal ellentétben kevés fogódzót nyújtott annak megítéléséhez, hogy csökkent-e kamatot a Fed nyíltpiaci bizottsága szeptemberben vagy sem. Az elnök kifejtette: az amerikai gazdaság kedvező helyzetben van, és a Federal Reserve megteszi a megfelelő intézkedéseket, hogy a gazdaság növekedését a jelenlegi pályán tartsa. Felsorolta a Fed által figyelt gazdasági és geopolitikai kockázatokat, amelyek jelentős részét az amerikai kormányzatnak a Kínával és más országokkal vívott kereskedelmi háborújához kötötte.

"Összességében az amerikai gazdaság továbbra is jól teljesít" - mondta Powell, hozzátéve, hogy az üzleti beruházások és a feldolgozóipar teljesítménye gyengült, de a foglalkoztatottság stabil növekedése és a bérek emelkedése hajtja az erőteljes fogyasztást és támogatja a mérsékelt növekedést.

Úgy fogalmazott, hogy a kereskedelmi háborúk aláásták a vállalati beruházásokat és az üzleti bizalmat, és hozzájárultak a globális növekedés gyengüléséhez, a Fed azonban nem képes mindent kiigazítani a monetáris politika segítségével. A közelmúltból nincs olyan precedens, amely bármiféle irányt mutatna a jelenlegi helyzet kezeléséhez, és monetáris politika nem tud egy határozott szabálykönyvet nyújtani a nemzetközi kereskedelemhez. A megállapodás nélküli Brexit, a hongkongi feszültség, a növekedés lassulása és egyéb problémák közepette a Fednek alaposan szemügyre kell vennie a rövid távú turbulenciákat és arra kell koncentrálnia, hogy az amerikai gazdaság miként teljesít - fejtegette a Fed-elnök, elismerve, hogy a 90-es években a kamatcsökkentések hozzájárultak a gazdaság növekedésének fenntartásához.

Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a Fednek a folyó eseményekre kell figyelnie, arra összpontosítani figyelmét, hogy a kereskedelmi fejlemények milyen hatást gyakorolnak a kilátásokra, és politikáját úgy kell alakítania, hogy előmozdítsa kettős mandátumának teljesítését, a 2 százalékos inflációs célszám és a közel teljes foglalkoztatottság elérését.

Nem csak az elemzőket, Trumpot sem győzte meg azonban Powell, aki a Twitteren azt a kérdést is feltette:

ki a nagyobb ellenség: Powell vagy Hszi kínai elnök?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!