Elfogadták az EU-tagországok vezetői a Brexitről szóló új megállapodást

Nem volt hosszú vita az Európai Tanácsban.

  • MTI/hvg.hu MTI/hvg.hu
Elfogadták az EU-tagországok vezetői a Brexitről szóló új megállapodást

Aláírták az új megállapodást az Egyesült Királyság rendezett európai uniós kiválásának feltételeiről a tagországok vezetőinek csúcstalálkozóján csütörtökön Brüsszelben. A jogilag kötelező érvényű egyezmény mellett elfogadták a jövőbeli viszonyrendszer körvonalait felvázoló, módosított politikai nyilatkozatot is, miután csütörtök délelőtt egyetértésre jutottak a felek tárgyalódelegációi.

A megállapodás részleteiről itt olvashat bővebben:

Megszületett a megállapodás a Brexitről

Néhány órával az EU-csúcs kezdete előtt, hat nap tárgyalás után.

A bennmaradó tagállamok által jóváhagyott zárónyilatkozatban nincs szó az október 31-re tervezett kilépési határidő meghosszabbításáról. Korábban erről beszélt Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök is - annak ellenére, hogy egyelőre nem lehet biztosra venni azt, hogy valaha életbe lép a megállapodás. Furcsa módon Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke nem zárta ki a hosszabbítást az ülés után tartott sajtótájékoztatón.

A kiválási megállapodás ugyanis ezután a londoni törvényhozás, illetve az Európai Parlament elé kerül jóváhagyásra. Előbbiben a szavazás kimenetele közel sem egyértelmű, sőt sokak szerint az elutasítás tűnik egyelőre valószínűbbnek. Nem támogatja ugyanis a brit kormányt kívülről támogató északír DUP, enélkül azonban nincs meg a többsége a konzervatívoknak az alsóházban. Arra a kérdésre Johnson nem válaszolt Brüsszelben, mégis mit tesz, ha szombaton leszavazzák, csak arra hívta fel a képviselőket, hogy teljesítsék a brit választók akaratát. Mellesleg többször elismételte: ez egy jó megállapodás. A Guardian megjegyezte tudósításában: ugyanezt hallhattuk már Theresa May korábbi miniszterelnöktől is, akinek a Brexit-megállapodását háromszor szavazta le a brit parlament.

A tanácsülés után tartott sajtótájékoztatón az EU vezetői elismerésüket fejezték ki Michel Barnier főtárgyalónak, és sajnálkozásukat a britek távozása miatt. Azt azonban világossá tették: a megállapodás lehetővé teszi, hogy rendezett körülmények között lépjenek ki a britek. Ez egyben azt is jelenti, hogy nem kerül veszélybe az uniós támogatások kifizetése (az Egyesült Királyság vállalta, hogy 2020 végéig teljesíti pénzügyi kötelezettségeit az EU költségvetés felé), és nem kerül veszélybe az EU-ban élő britek és a szigetországban élő európai polgárok helyzete sem.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

A fiatalok hozhatják el a lángosforradalmat a Balatonnál

A fiatalok hozhatják el a lángosforradalmat a Balatonnál

Miért vett meg egy nagy múltú, de veszteséges üzletláncot? Mit kellene csinálni ahhoz, hogy ne legyen méregdrága egy croissant? Mi a legnagyobb baj azzal, hogy a Balatonon még mindig ugyanúgy sütik a lángost? És miért nem érdemes mindenkinek akciózni a tejfölt? Andrejszki Richárddal, a Chef Market tulajdonosával beszélgettünk annak kapcsán, hogy cége a Culinaris új tulajdonosa lett.