szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Királyság az utolsó napját töltötte pénteken az Európai Unióban. A hvg.hu tudósítói Londonból mondták el, mivel töltötte ezt a szomorkás napot a brit főváros, és közben választ adtunk azokra a kérdésekre is, amelyeket olvasóink tettek fel nekünk a Brexitről.

Most érkezett

Eljött a Brexit napja, sírjunk vagy nevessünk?

A britek távozása 47 év után szabad szemmel is jól látható lyukat üt az EU egyáltalán nem sziklaszilárd falán, a brit társadalomban pedig eddig szunnyadó konfliktusokat hozhat a felszínre.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6

A buli elérte a csúcspontot

Felvételről kondult meg a Big Ben harangja a Westminsternél, amikor londoni idő szerint 23 órakor az Egyesült Királyság kilépett az Európai Unióból. A londoni parlament előtti tér megtelt a Brexit-párt gyűlésére, nem volt kérdés, hogy a kilépés hívei tudtak több embert mozgósítani. Ők a harangszó után elenekelték a brit himnusz karaokeverzióját. A buli ezzel véget is ért - ezért jöttek.

Farage: Megcsináltuk!

A Brexit-párt elnöke, a Brexit legnagyobb hőse, aki teljes politikai karrierjét arra tette fel, hogy kihúzza az Egyesült Királyságot az EU-ból, most annyit mond: Megcsináltuk! Megváltoztattuk országunk politikai térképét, ünnepeljünk, mert ez nemzetünk modern törtenetének legfontosabb pillanata”.Aztán par uniós vezető nevével hergeli a tömeget. Ő is a demokracia győzelméről beszél, akárcsak előtte felszólaló párttársai. Azt mondja, azért itt, a parlament előtt vagyunk, mert a parlament elszakadt a néptől, de most először a nép legyőzte a hatalmi berendezkedést. És azt ígéri (valamiért ő mondja ezt, bár nehéz eldönteni, miért), hogy a britek együttműködnek az európaiakkal, de nem fogadnak el parancsokat többé. A tömeg a nevét skandálja, így nehéz eldönteni, vajon őt várták-e jobban, vagy a kilépés pillanatát.

Az országunk egyesült - mondja, majd felmutatja a Brexitre emlékező érmét, és azt kiabalja a mikrofonba: a háború véget ért. Aztán Boris Johnsont élteti - ahogy az elmúlt fél évben sokszor már.

Final Countdown

Eközben a nagygyűlésre megérkezett Nigel Farage, a Brexit egyik fő prófétája. Mielőtt azonban felszólalna, még felhangzik a Final countdown című dal....igen, a Europe dala

Boris Johnson: Felmegy a függöny a mi nagy nemzeti drámánk új felvonása előtt

Az Európai Unió fejlődési iránya már nem felelt meg Nagy-Britannia igényeinek - mondta péntek este a brit miniszterelnök. Boris Johnson a brit EU-tagság megszűnése előtt nem egészen egy órával intézett beszédet a nemzethez.

A Downing Street-i kormányfői hivatalban előre rögzített videoüzenetben a konzervatív párti miniszterelnök kijelentette: a Brexit sokak számára "a remény bámulatos pillanata", olyan pillanat, amelyről azt hitték, soha nem jön el. Sok ember azonban szorongva, veszteségérzettel éli meg a Brexitet, mások pedig - és talán ők vannak a legtöbben - kezdtek attól félni, hogy a kilépéssel kapcsolatos politikai marakodás már soha nem ér véget - fogalmazott a brit kormányfő.

Johnson kijelentette: megérti mindezeket az érzéseket, és most a kormány feladata - az ő személyes feladata is - az ország egységbe terelése. Hozzátette: a legfontosabb ezen az estén annak kimondása, hogy a Brexit nem valaminek a vége, hanem kezdet, a hajnal beköszöntének pillanata, az a pillanat, amikor "felmegy a függöny a mi nagy nemzeti drámánk új felvonása előtt".

Johnson szerint a kilépés részben arról is szól, hogy "a visszaszerzett szuverenitást" az emberek által megszavazott változások végrehajtására kell felhasználni, legyen szó a bevándorlás ellenőrzéséről, szabadkikötők létesítéséről, a brit halászati politika "felszabadításáról", szabadkereskedelmi megállapodások megkötéséről, vagy "egyszerűen arról, hogy magunk alkothatjuk meg törvényeinket és szabályainkat az ország népének javára".

A brit kormányfő kijelentette: úgy gondolja, hogy ez a helyes, egészséges és demokratikus cselekvés, mivel az Európai Unió - minden erősségével és csodálatra méltó tulajdonságaival együtt - az elmúlt ötven évben olyan irányba fejlődött, amely már nem felel meg Nagy-Britanniának.

"Ezt a véleményt Önök is megerősítették a választóhelyiségekben, mégpedig nem egyszer, hanem kétszer" - mondta Boris Johnson, a Brexitről döntő 2016-os népszavazásra, illetve a Konzervatív Párt nagyarányú győzelmével végződött decemberi parlamenti választásra utalva.

A pillanat azonban ennél is még sokkal nagyobb, potenciálisan ez a tényleges nemzeti megújulás és a változás pillanata, olyan új korszak hajnala, amelyben "már nem fogadjuk el többé, hogy az életesélyeket, az Önök családjának életesélyeit az határozza meg, hogy ki melyik országrészben nőtt fel" - fogalmazott péntek esti beszédében Boris Johnson. Hozzátette: ez az a pillanat, amikor megkezdődik az egyesülés, a felzárkózás folyamata.

Azokban a kampányokban, amelyeket Nagy-Britannia a szabadkereskedelemért, az emberi jogokért folytat majd, vagy azért, hogy a nők is mindenhol részt vehessenek az oktatásban, "olyan izmokat fogunk ismét felfedezni, amelyeket már évtizedek óta nem használtunk" - fogalmazott a brit kormányfő. Szerinte London azt is szeretné, ha ez az Európai Unió és az energiától duzzadó Nagy-Britannia közötti baráti együttműködés új korszakának kezdete is lenne.

Johnson szerint Nagy-Britannia egyszerre európai nagyhatalom, és olyan ország, amelynek törekvései globális szintűek.

"Tudom, hogy ebből a lehetőségből elképesztő sikert tudunk kovácsolni, és bármennyire göröngyös az előttünk álló út, tudom, hogy sikeresek leszünk" - mondta a Brexit előtti percekben közzétett üzenetében a brit miniszterelnök.

A Big Ben néma marad

Sokan reménykedtek benne, de a kilépés pillanatában az éppen javítás alatt lévő Big Ben nem fog megszólalni. Ehhez ugyanis 500 ezer fontot kellett volna összeszedni, de Mark Francois képviselő kezdemenyezésére csak 200 ezer jött össze. A parlamentnél maradt tahát a Brexit-pártiak hangoskodása.

A dal

Brexit-párti dal szól

Tim Martin Brexit-párti üzletember után eljutunk az este eddig legszürreálisabb részéhez: Dominic Frisby fellépéséhez. Frisby a mai napra adta ki Brexit-párti dalát, és a slágerlistán az Örömóda André Rieu-féle feldolgozásával versengett. Alulmaradt, nem véletlenül.

A közönsegnek mindenesetre tetszik.

1 2 3 4 5 6
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!