Búzadiplomáciával igyekszik növelni befolyását Putyin

Oroszország a világ legnagyobb búzaexportőre, a Közel-Kelet pedig a legnagyobb importőr. Ráadásul fizetőképes, vagyis Oroszország kasszájába szép pénz érkezik a búzáért. De mi van akkor, ha egy közel-keleti állam nem tud fizetni?

  • Lengyel Miklós Lengyel Miklós
Búzadiplomáciával igyekszik növelni befolyását Putyin

Libanon lakosságának fele éhínséggel néz szembe az év végéig terjedő időszakban – figyelmeztet az ENSZ. A hatalmas bejrúti robbanás óriási rést ütött a kasszán is: az előtte is a csődközeli helyzetben levő Libanon ismét a fizetésképtelenség szélére sodródott. Ráadásul a hatalmas robbanás megsemmisített egy 120 ezer tonnás gabonatárolót is.

Oroszország már eddig is Libanon búzaimportjának a felét fedezte. Volt miből, hiszen az ezredforduló óta a búzatermés 30-ról 50 millió tonnára növekedett, sőt, a kiemelkedő években eléri a 80 millió tonnát is. Így lett Oroszország a világ legnagyobb búzaexportőre, amelynek még egy nagy előnye van: viszonylag rövid szállítási távolsággal kell csak számolni. Franciaország is távolabb van, az USA, Kanada vagy Ausztrália pedig olyan messze, hogy árban nem versenyezhetnek az orosz búzával.

Oroszország több legyet is üt azzal, hogy a Közel-Kelet fő gabonaszállítója lett. Egyrészt ez évente mintegy 10 milliárd dollárt hoz az országnak. Másrészt lehetővé teszi a nyomásgyakorlást Moszkva számára – mutat rá a párizsi Le Figaro. Jó példa erre Egyiptom, amely régebben egyáltalán nem vett búzát Oroszországtól, de az ezredfordulótól fokozatosan függővé vált az orosz szállításoktól. Jelenleg a külföldi búza háromnegyed része Oroszországból érkezik. Amikor 2010-ben egyszer csak leállt az orosz búzaexport, a kenyér ára felszökött Egyiptomban. Mubarak addig sziklaszilárdnak tartott rendszere aztán megingott, és az arab tavasz el is söpörte azt.

Az oroszok új célpontja Szaúd-Arábia – írja a Le Figaro. A sivatagi királyság olajügyekben már rendszeresen paktál Putyinnal. Búzaimportjában az USA a meghatározó, de az oroszok elhatározták, hogy kiütik a nyeregből az amerikaiakat. Ugyanezt tervezik Katarban is, mely Szaúd-Arábiához hasonlóan fizetőképes piac még akkor is, ha a kőolaj és a földgáz ára inkább lefelé tendál. Nigéria is a célkeresztben van, mert Afrika legnépesebb állama egyre kevésbé képes ellátni a polgárait. Az orosz exportkilátások viszont kedvezőek. A tervek szerint évi 100 millió tonnára emelik az éves búzatermést, és ennek jórésze exportra mehet.

Putyin pedig ily módon növelheti Oroszország befolyását a Közel-Keleten és Afrikában, ahol korábban csak fegyvereire volt kereslet, de most a gyors népszaporulat miatt az orosz búza a gazdasági-politikai stabilitás megőrzésének fontos garanciája lehet.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.