szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Hasonló megmozdulásokra évtizedek óta nem volt példa a szigetországban.

„Le a diktatúrával!”  – skandálták Kubában a tüntetők. Évtizedek óta nem volt ilyen nagy tüntetés a hatalom ellen a szigetországban, amelyet vaskézzel irányít a kommunista párt. A hatalom a pandémia idején csúnyán leszerepelt: 11 százalékkal esett vissza a GDP tavaly Kubában, amelyet a Covid–19-járvány mellett az is sújtott, hogy Donald Trump elnök visszaállította az elődje, Barack Obama által eltörölt szankciókat.

A tüntetők elsősorban azt követelték, hogy a kormányzat indítson nagyszabású oltási akciót a járvány megfékezésére. Az egészségügy mindig is a kubai kommunista rendszer büszkeségei közé tartozott, ezért is olyan nagy a lakosság felháborodása. Vasárnap 47 Covid-halottat jeleztek a 11 milliós országban, ahol eddig több mint 1500-an veszítették életüket a járvány miatt. A jelek szerint a lakosság nem éri be azzal, hogy a szigeten napokban engedélyeztek vészhelyzeti alkalmazásra egy helyi fejlesztésű vakcinát.

"Nincs élelem, nincs gyógyszer, nincs szabadság" – szólt a tüntetők egy másik jelszava. Néhány helyen rendőrautókat borítottak fel, és betörtek pár olyan boltba, ahol csak dollárért lehet vásárolni. A BBC ugyanakkor azt is kiemelte: az elégedetlenséget önmagában jelzi az a tény, hogy kisvárosokban is tüntetnek, ahol a helyi rendfenntartó erők könnyen felismerhetik a tiltakozókat.

Forradalmi válasz – ezt ígérte a televízióban Miguel Díaz-Canel elnök, aki nemrég vette át a hatalmat Raúl Castrotól. A Castro-fivérek az 1959-es forradalomtól kezdve irányították Kubát, Castro 2018-ban mondott le az elnökségről, idén áprilisban pedig a Kommunista Párt első titkári címét is átadta Díaz-Canelnek. Az utód most ennek a forradalomnak a megvédésére szólított fel, a tüntetőket pedig az USA által felbérelt elemeknek nevezte.

A hatalom mozgósította is híveit, akik ellentüntetést rendeztek Havannában és másutt az országban.

Az USA-t „mélyen érinti a tüntetés”. Erről írt Twitteren Washington első számú Latin-Amerikával foglalkozó diplomatája – írja a BBC. Julie Chung közölte: „Mi amellett vagyunk, hogy a kubai nép szabadon gyülekezhessen. Nyugalomra szólítunk fel, és elítélünk mindenfajta erőszakos akciót”. Joe Biden elnök a választási kampánya során a demokratikus erők offenzíváját hirdette meg világszerte. Demokrata elődje, Barack Obama lazítással kísérletezett, és ezért szüntette meg a Kubát fojtogató szankciókat. Trump azzal, hogy visszaállította a tiltó intézkedéseket súlyos csapást mért Kuba gazdaságára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!