szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jóllehet az invázió nyomán nyugati cégek százai vonultak ki Oroszországból, a tőzsde bezárt és a rubel árfolyama zuhanni kezdett, a folyamat gyorsan lecsengett. A legfontosabb orosz exporttermékek pedig megtalálták útjukat a világpiacra.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az ország statisztikai hivatala szerint az orosz gazdaság 2,1 százalékkal zsugorodott az elmúlt évben, ami jelentősen visszafogottabb érték, mint a korábban 12 százalékos visszaesést jósló előrejelzés – írja a BBC. Bár az adatok megbízhatósága kérdéseket vetett fel, jellemzően meglepetést okozott az orosz gazdaság ellenálló képessége.

Jóllehet az invázió után több száz nyugati cég vonult ki Oroszországból, és a kezdeti sokk hatására az oroszországi tőzsde ideiglenesen bezárt, a rubel árfolyama pedig zuhanni kezdett a folyamat gyorsan lecsengett.

A mérsékelt visszaesés okai között a BBC megemlíti, hogy az energiaexportra vonatkozó nyugati korlátozásokat csak fokozatosan alkalmazták az év során, és miközben az Európába irányuló import az év során meredeken csökkent, Kínában, Indiában és máshol folyamatosan érkeztek a vevők, hogy felvásárolják azt az olajat, amelyet Európa nem akart.

Hűtőből gyártott fegyverek, zuhanó adóbevételek - Moszkva egy éve nyögi a szankciókat

Az orosz gazdaság nem omlott össze, sőt többé-kevésbé alkalmazkodott a szankciókhoz. Ám a kerülőutas importnak ára van, és hiányzik a nyugati csúcstechnika. A lakosság munkaerőpiaci-megélhetési válsággal küzd. Az állami adóbevételek immár zuhannak, a kiadások nőnek, a tartalék nagy, de nem tart ki örökké.

A kőolaj, a földgáz, a kőolajtermékek és más orosz exporttermékek, köztük az élelmiszerek és a műtrágyák emelkedő világpiaci árai hozzájárultak Oroszország exportbevételeinek növekedéséhez. Az orosz szövetségi statisztikai hivatal szerint a feldolgozóipar és a kiskereskedelem azon ágazatok közé tartozik, amelyekben 2022-ben visszaesés volt tapasztalható, a mezőgazdaság, az építőipar és a vendéglátás azonban mind növekedett.

Oroszország nyugati pénzügyi rendszertől való elszigetelésére tett kísérletek sem jártak teljes sikerrel, a kereskedők megtalálták a módját annak, hogy pénzt juttassanak ki és be Oroszországba: csereügyletekkel, a szankciókban részt nem vevő országokon keresztül történő tranzakciókkal, vagy akár kriptovaluták használatával.

A csúcstechnológiai import, például a mikrochipek beszerzésének nehézségei ugyanakkor komolyan visszafogják a gyártást. A szakértők arra számítanak, hogy a nyugati befektetések, know-how és berendezések nélkül az olaj- és gázmezők termelése idővel csökkenni fog.

Az orosz kormány előrejelzése szerint a gazdaság 0,8 százalékkal fog zsugorodni idén, míg a Nemzetközi Valutaalap már 0,3 százalékos növekedésre számít, részben az erős exportnak köszönhetően.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Putyin: Ők kezdték a háborút

Nem lett történelmi jelentőségű az a beszéd, amelyet Vlagyimir Putyin orosz elnök mondott kedden délelőtt, három nappal a totális orosz invázió megindításának első évfordulója előtt és egy nappal azután, hogy amerikai kollégája, Joe Biden szintén történelmi jelentőségű látogatást tett Kijevben. A közel kétórás beszéd egyetlen igazán érdemi eleme a nukleáris fegyverarzenál korlátozását érintette, nyugatellenes kirohanásokkal spékelve.