szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy észak-karolinai bank a vevő, amely több mint 20 becsődölt bankot vett már meg.

A First Citizens Bank & Trust Company banki holding vásárolja meg a csődbe ment Silicon Valley Bankot (SVB) annak összes betétjével és hitelével – jelentette be az amerikai szövetségi betétbiztosítási társaság (FDIC). A közlemény szerint azt követően, hogy a Silicon Valley Bank csődje után a betétesek védelme érdekében létrehozták a Silicon Valley Bridge Bankot, annak 17 fiókja hétfőn már a First Citizens Bank & Trust Company tulajdonaként nyit ki.

„A tranzakció magában foglalta a Silicon Valley Bridge Bank mintegy 72 milliárd dollárnyi eszközének a megvásárlását 16,5 milliárd dolláros kedvezménnyel” – közölte az FDIC. E mellett közel 90 milliárd dollárnyi értékpapír és egyéb vagyon marad csődgondnokságban.

Március 10-én, a csőd bejelentésekor az SVB körülbelül 167 milliárd dollár összvagyonnal és nagyjából 119 milliárd dollárnyi betéttel rendelkezett. Az FDIC becslése szerint a csőd költsége a betétbiztosítási alap számára körülbelül 20 milliárd dollár, amit később értékesíthet. Az SVB betétesek automatikusan a felvásárló bank betéteseivé váltak, és a betéteket a biztosítási limit erejéig továbbra is az FDIC biztosítja.

A First Citizens az Egyesült Államok 30. legnagyobb bankja, de tapasztalt felvásárlóról van szó: több mint húsz, az SVB-hez hasonlóan bajba került bankot vásárolt már fel 2009 óta – jegyzi meg a Portfolio.

Idén március 10-én jelentették be a Silicon Valley Bank csődjét, amely az Egyesült Államok 16. legnagyobb, technológiai és kockázatitőke-cégeket kiszolgáló bankja volt. Ez volt a legnagyobb amerikai hitelintézeti csőd a 2008-as pénzügyi válság óta, bővebben ebben a cikkben írtunk róla:

Bedőlt egy neves amerikai bank, és esik a forint - mi történt?

A 2008-as nagy gazdasági válság óta nem látott bankcsőd rengette meg az USA-t, és egyre többen teszik fel a kérdést, hogy csak az első eldőlő dominó volt-e a Silicon Valley Bank összeomlása. A múlt pénteken bedőlt Silicon Valley Bankot (SVB) 1983-ban alapították kifejezetten azzal a céllal, hogy olyan cégekből toborozzák ügyfeleiket, amelyekbe kockázatitőke-társaságok fektetnek összegeket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gyenis Ágnes, Kovács Gábor hvg360

A nemzetközi bankdrámák is rámutattak a magyar gazdaság kiszolgáltatottságára

A svájci Credit Suisse és az amerikai Silicon Valley Bank megroppanása után hivatalos hazai források sietősen megjegyezték, hogy a magyar bankrendszer és a gazdaság kiváló egészségnek örvend, ám a helyzet, egyebek közt a történéseknek a forintra gyakorolt hatása, nem éppen ezt mutatja. Nem meglepő módon a befektetők sem nyugodtak.