szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A sorozatos kormányzati terhek és intézkedések kiszámíthatatlansága jelentősen korlátozza a bankszektor hitelezési képességét, nemzetközi versenyképességét és gazdaságélénkítő szerepét – jelentik ki.

„A háborúnak szinte valamennyi szektor kárvallottja, köztük a bankszektor is. A gazdasági bizonytalanságok piaci következményei mellett számos kormányzati intézkedés terhét is fegyelmezetten és együttműködően viseli a bankszektor, ezért visszautasítja, hogy a háborús időkben extraprofitra tett volna szert” – írja közleményében a Magyar Bankszövetség.

A szövetség szerint a kiszámíthatatlan kormányzati intézkedések és terhek jelentősen korlátozzák a bankszektor hitelezési képességét, valamint a nemzetközi versenyképességét és gazdaságélénkítő szerepét.

A szövetségnek azzal is gondja van, hogy sem az eredeti, 2022-re és 2023-ra bevezetett extraprofitadó, sem ennek a hétfői Magyar Közlönyben megjelent kiterjesztése nem érinti a fintech szolgáltatókat, ami csak növeli ezen utóbbi vállalkozások versenyelőnyét a bankokkal szemben. Már csak azért is, mert a tranzakciós illetékre vonatkozó szabályok a fintech cégekkel szemben nehezen érvényesíthetők.

Mindeközben a magyar bankszektor a pénzügyi közvetítőrendszer működtetőjeként a kormány egyik legfontosabb partnere a gazdaságpolitika megvalósításában: a pandémia kezelésétől a családpolitikán át, a kkv finanszírozásában, a digitalizációban, az infrastruktúra-építésben egyaránt igazolta, és nap mint nap igazolja az elkötelezettségét – áll a szövetség közleményében.

Mint azt korábban mi is megírtuk, Gulyás Gergely a hétfői kormányinfón jelentette be, hogy védelmi hozzájárulást kell fizetnie minden olyan multinak, amely a háborús időben extraprofitra tett szert, és a Miniszterelnökséget vezető miniszter külön meg is nevezte ezek között a bankszektort.

A bevezetendő intézkedéseket Gulyás közlése nyomán így lehet összefoglalni:

  • nem változik a bankadó mértéke; viszont
  • megemelik a tranzakciós illeték mértékét 0,3 százalékról 0,45-re, ugyanez a készpénzfelvétel esetén 0,6-ról 0,9-re ugrik fel, de marad a 150 ezer forintig tartó illetékmentesség;
  • a devizaügyletekre valutaváltási illetéket vetnek ki, ami 20 ezer forintos limit mellett 0,45 százalékot tesz ki;
  • árstopot vezetnek be a számlavezetési és kártyahasználati díjra.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!