Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Marad a bankadó, a kiskereskedelmi adó, az extraprofitadó, sőt, a bankok újabb sarcot kapnak a nyakukba a békepárti kormánytól, amely védelmi hozzájárulásnak nevezi mindezt. Emelik a tranzakciós illetéket, és lesz valutaváltási illeték is.
Védelmi hozzájárulást kell fizetnie minden olyan multinak, amely a háborús időben extraprofitra tett szert – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a hétfő délelőtti kormányinfón. A befizetések a védelmi alapba kerülnek, a miniszter szerint
védelmi hozzájárulást kell fizetnie a bankszektornak, a multiknak és az energiacégeknek.
Az a bejelentéskor nem volt világos, hogy ez egy újabb sarc lesz, vagy csak így nevezik át a korábbiakat, amiket elvileg ki is vezethettek volna. Gulyás Gergely a hvg.hu kérdésére azonban megerősítette:
a védelmi hozzájárulás nem új adó lesz, hanem egyszerűen így nevezik azt, hogy nem vezetik ki az eddig ismert különadókat.
Mégis lesz azonban pluszsarc, Gulyás ugyanis arról is beszélt, hogy a kormány a bankadó csökkentéséről tárgyalt, de mivel sok bank szerinte kijátszott egy szabályozást, amely az állampapír-vásárlásra vonatkozott, így a bankadót minden olyan banknak meg kell fizetnie, amely nem növelte a teljes állampapír-állományát. Ennélfogva 2024-ben
Lapunk arra is rákérdezett, hogy az új elvonásokkal az Európai Bíróság Magyarországra kirótt büntetés miatt visszatartott forrásokat akarják-e pótolni, amire a miniszter azt mondta, hogy ez a megoldás is jelentős pluszforrásokat biztosít a kormány számára.
Más kérdésre válaszolva kiderült, a kormány idénre közel 400 milliárd forintos bevételre számít. Gulyás Gergely részleteket is elárult a szabályozásban a héten megjelenő és augusztus 1-jével hatályba lépő új sarcok mértékéről:
Ezenkívül ugyanakkora marad az energiaszektorra és a multinacionális cégekre kivetett extraprofitadó, beleértve a kiskereskedelmi adót is.
A miniszternél rákérdeztek arra, hogy egyeztettek-e a tervekről a piaci szereplőkkel, hiszen az új terhek bejelentése nyomán az OTP és Mol árfolyama is meredeken zuhanni kezdett. Gulyás szerint a piaci szereplőket nem érte meglepetésként a döntés.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.