szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Két gyakori szobanövény, a kislevelű fikusz (Ficus benjamina) és a szobaarália...

Két gyakori szobanövény, a kislevelű fikusz (Ficus benjamina) és a szobaarália (Fatsia japonica) esetében vizsgálták meg a szakemberek, hogy mennyi formaldehidet képesek felvenni. Ehhez az úgynevezett abszorpciós rátát mérték nappal és éjjel, valamint az egész növényen, illetve csak a gyökerénél vagy a föld feletti részein. A vizsgálat eredménye szerint a teljes növény négy óra alatt a formaldehid akár nyolcvan százalékát is eltávolította a levegőből - ismertette a tanulmányt a Der Standard című osztrák lap online változata.

A növény nélküli kontrollhelységekben ezzel szemben csak mintegy hét százalékkal csökkent a formaldehid-koncentráció öt óra alatt. Az is megmutatkozott, hogy a növények nappal leveleik segítségével több formaldehidet tudtak felvenni, mint éjjel, míg a gyökerek napszaktól függetlenül "dolgoztak". 

Ez arra utal, hogy a formaldehid nagy részét a növény a levél felszínén található gázcserenyílásokon keresztül szívja fel, amelyek csak nappal vannak nyitva. Éjjel azonban úgy tűnik, csak a leveleket borító finom viaszrétegen át tud bejutni a gáz, mégpedig igen csekély mennyiségben.
 
A formaldehid a metán és egyéb szerves vegyületek oxidációjának köztes vegyülete. Erdőtüzekben, kipufogógázban, cigarettafüstben egyaránt előfordul. A Föld légkörében jelenlévő formaldehid a légkörben található metánból és egyéb szénhidrogénekből napfény és oxigén hatására keletkezik. A lakásokban például sok formaldehid párolog ki a fűrészporból vagy faforgácslapokból készült bútorokból, parkettából, mert ezeket formaldehid-gyanta alapú kötőszerrel préselik össze. Sok tapétát kezelnek formaldehiddel, hogy a penészedés ellen megóvják. 

Amennyiben a beltéri levegőben feldúsul a formaldehid, a lakóknál fejfájás és további allergiaszerű panaszok jelentkezhetnek. 

A szobanövény levegőtisztító képessége szempontjából döntő a mérete, mivel minél több levele van, annál több formaldehidet képes nappal a gázcserenyílásokon keresztül beszippantani. Az éjszakai kapacitás pedig nyilvánvalóan a cserép nagyságától is függ. Valószínű, hogy elsősorban a talajban és a növény gyökérrendszerében élő mikroorganizmusok felelősek az éjszakai formaldehid-felvételért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!