szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A virágládákat többnyire az erkélykorlátra rögzítik.


A virágládákat többnyire az erkélykorlátra rögzítik. Kézenfekvő megoldás, és az utca felé terjeszkedő növények jól is mutatnak a korláton. Ha elegendő hely áll rendelkezésre, nagyobb ládákba, fémvödrökbe, kiselejtezett boroshordókba, nagyobb cserepekbe, fonott kosarakba is helyezhetők színpompás balkonnövények, melyekben mindenki gyönyörködhet a lakásából. 

A lényeg, hogy az alap virágtartó, amibe a virágföldet és a növényt helyezik, időjárásálló legyen. A cserepeket is strapabíró tárolókba célszerű tenni, de ezekkel már bátran lehet kísérletezni, meghatározzák a balkon jellegét. A bohém vidéki stílust képviselik a fémvödrök, vagy a fonott kosarak, fahordók, a mediterrán stílusú balkonokon jól mutatnak a nagyméretű égetett agyag, mázos, színezett cserepek, díszládák. Edényként még ereszcsatorna-darab is felhasználható.

Ha kicsi az erkély, az sem lehet akadály, falipolc számára biztosan akad hely. A polc anyaga lehet fa, bambusz, makramé - rojtcsomózásos technikával készített háló -, fém, kovácsoltvas stb. Ha többszintes polc kerül a falra, az alsó polcok szélesebbek, a felsők keskenyebbek legyenek. A virágtartó polc teherbíró legyen, megfelelően kell rögzíteni, mert a virágfölddel teli cserepek meglehetősen súlyosak.

Az erkélykorláton nemcsak ládák, hanem cserepek is elhelyezhetők. Míg a ládákat kívülre, a mutatós kerámiacserepeket célszerű belülre akasztani. Ügyelni kell arra, mekkora súlyt bír el a korlát, kisebb cserepeket, ládákat ajánlott erre a részre tenni.

A viszonylag szűk helyen is ápolható dús növényzet, ha a virágágyásba többféle, egymással jól megférő növényt teszünk. A „vezérnövényeket” kísérőnövényekkel gazdagíthatjuk. Amikor vezérnövényt választunk a balkonra, a virág színéből ajánlott kiindulni, de aki nem ragaszkodik egy határozott színvilághoz, az bátran keverheti a növényeket.
Vezérnövényként ajánlható a muskátli, törperózsa, bokorrózsa, a büdöske vagy bársonyvirág, a dáliafajták, az árvácska, a begóniák, a viola, a hortenziák stb., nagyobb balkonokra a liliom, a leander, a levendula - a sor hosszan folytatható lenne. Kísérő, csüngő növényként is több tucat növény használható, csak néhány közülük:  kukacvirág,  vasfű, lobélia, tömpevirág, pillangóvirág, kék százszorszép, csüngő szegfűk, párnás harangvirág, hajnalka, kék len,  békaszem, kerti ebnyelvfű.

Fontos, hogy minden növényládán legyenek olyan nyílások, amelyeken át a felesleges öntöző- vagy esővíz eltávozhat. A pangó vizet semmilyen növény nem tudja elviselni, mert nem tud a gyökerük lélegezni.



Forrás: Monika Kratz, Balkonnövények

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!