szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A győri Audi-gyár bővíteni készül telephelyét, ám az erre a célra mintegy 6,5 milliárd forintért megvásárolt terület...

A győri Audi-gyár bővíteni készül telephelyét, ám az erre a célra mintegy 6,5 milliárd forintért megvásárolt terület természetvédelmi oltalom alatt áll: a Natura 2000 hálózat része, az országos ökológiai hálózat magterülete - adta hírül az LMP "Tényleg vége a Banánköztársaságnak?" című sajtóközleménye.

Az LMP szerint a honvédelmi tárca tulajdonában lévő volt lőtér 2010 tavaszán villámgyors és rendkívüli jogalkotási eljárással vált beruházási területté. Az előző kormány "a sukorói telekcseréhez hasonló nagyvonalúsággal spórolta meg a termőföld átminősítésével, a belterületbe vonással és ezek ingatlannyilvántartási átvezetésével járó hosszas procedúrát" - áll a párt közleményében.

A volt lőtéren található kiemelt jelentőségű erdőssztyepp maradvány beépíthetőségéhez már csak az Európai Bizottság engedélyére várnak, de sajtóhírek szerint ezt is megígérték a vállalatnak – végül is egy autógyártól nem várható el, hogy milliárdokért vásároljon védett erdőssztyeppet, hacsak nem vehetnék biztosra, hogy a terület alkalmas lesz a tervezett beruházásra.

"Az LMP nem vonja kétségbe az Audi munkahelyteremtésben eddig betöltött szerepét, bár véleményünk szerint nem az autógyártás, hanem a zöld munkahelyek létrehozása lenne a helyes útja a gazdaság fellendítésének. Minden gazdasági növekedés alapját a természeti erőforrások használata adja, vagyis lehetetlen fenntartható, hosszú távú társadalmi-gazdasági fejlődést megvalósítani, ha közben feléljük maradék természeti tőkénket" - áll a közleményben.

A jelen ügyben az állam egyoldalúan a gazdaságfejlesztési szempontokat tartotta szem előtt, míg háttérbe szorította a környezet- és természetvédelmi érdekeket. Az eljárás nélkülözte az ilyenkor kötelező szakmai véleményezési folyamatokat és egyéb garanciális elemeket, így a helyi lakosság és a szélesebb közvélemény számára nem derülhetett ki a tervezett beruházás mibenléte, gazdasági haszna, természeti és emberi környezetre gyakorolt hatása.

Az LMP szerint titokban, a helyi közösséget és a jogszabályokat megkerülve a legjobb szándék esetén sem születhetnek jó döntések. Követeljük a kormánytól az ügy kivizsgálását, és elvárjuk, hogy haladéktalanul intézkedjen, hogy a beruházás és az engedélyezés folyamata mostantól a nyilvánosság előtt, az érvényes jogszabályok betartásával folytatódjék. Reméljük, hogy a környezetvédelmi hatóságok a természeti értékeket figyelembe véve, a felhatalmazás nélküli háttérígéretektől függetlenül, pártatlanul foglalnak majd állást az ügyben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!