szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A generátorok hatékonyságát erőteljesen befolyásolják a helyi adottságok és a közvetlen környezet, ezért a beruházás...

A generátorok hatékonyságát erőteljesen befolyásolják a helyi adottságok és a közvetlen környezet, ezért a beruházás előtt érdemes szakember véleményét kikérni, és előzetes számításokat végezni. A bárki által elérhető, kis teljesítményű szélgenerátoros rendszerek telepítése és rendszerelemei a napelemes rendszerekhez hasonlóak.

AP/David Bebber

A szélgenerátoros rendszer is, akárcsak a napelemes, működhet sziget üzeműként és hálózatba visszatáplálós rendszerként. Néhány típus fűtőpatronnal is rendelhető, így közvetlenül vízmelegítésre használható. A 20–30 évre tervezett szélgenerátorokra általában 2–5 éves garanciát vállalnak. Karbantartásuk egyszerű, a kopó alkatrészeket bizonyos időközönként cserélni kell.

Teljesítmény

Ha családunk áramellátását részben szélenergiából kívánjuk fedezni, legalább 1–2 kW teljesítményű rendszerre lesz szükségünk. Mielőtt azonban belekezdenénk egy szélgenerátoros beruházásba, részletes számításokkal alaposan fel kell mérni a tervezett helyszín adottságait, mert az éves leadott energiamennyiség nagyon változó a helytől, a telepítési magasságtól, domborzattól stb. függően.

Szélgenerátor a tetőre is telepíthető, ekkor azonban meg kell fontolni azt is, hogy a generátor működése közben keletkező rezgések átterjedése az épületre nemcsak kellemetlen lehet, de károsíthatja is az épületet, a zajhatásról nem is beszélve – hívja fel a figyelmet az Energia Klub.

Árak

A nevesebb európai és amerikai gyártmányok mellett az utóbbi években olcsóbb szélgenerátorok is megjelentek a piacon, illetve kaphatók magyarok is. Kis teljesítményű, kb. 400 W-os rendszereket (nyaralók, tanyák, hajók számára) 3–400 000 forintért, közepes, kb. 1000 W-osakat (háztartások kiegészítő áramforrásaként) 300 000 és 1 200 000 forint közötti áron kínálnak, az árat a helyi szélviszonyok és háztartásunk villamosenergia-igénye is befolyásolja.

Mérések

A mérések azt mutatják, hogy egy napelemes rendszer éves szinten általában több energiát termel, mint egy ugyanolyan teljesítményű szélgenerátoros rendszer. A szélgenerátor ennek ellenére hatékony kiegészítője a napelemes rendszernek, mert áthidalja a felhős napok okozta termeléscsökkenést.

Ahol nincs vezetékes áramellátás, ott a hagyományos villamos hálózat kiépítési költsége általában drágább, mint egy napelemes és/vagy szélgenerátoros rendszer telepítése, tehát már megéri sziget üzemű áramellátásban gondolkodnunk. A folyamatos áramellátás érdekében mindenképpen hibrid rendszert, azaz napelem és szélkerék együttes kiépítését javasoljuk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

ingatlanmenedzser.hu Ingatlan

5 tipp a jó padlófűtéshez

Hasonlóan a központi fűtéshez, a padlófűtésnél is melegvíz kering a rendszerben, azzal a különbséggel, hogy előbbinél...