szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Gipszkarton álmennyezetekbe és bútorlapokba egyre nagyobb divat beépített rejtett világítást készíteni.

Gipszkarton álmennyezetekbe és bútorlapokba egyre nagyobb divat beépített rejtett világítást készíteni. A kereskedelemben forgalmazott sokféle lámpatípusnak köszönhetően, például a nem melegedő led lámpák segítségével már akár a polisztirol díszlécekbe is készíthetünk beépített lámpákat. A beépíthető lámpatestek a hagyományos 5 cm-es átmérőjű halogén és led lámpákkal, kompatibilisek. A spotlámpák elhelyezése kétféleképpen is megoldható, galériáknál, mennyezeteknél azok teljes vagy részleges borításával, vagy a spotlámpák boxokba felhelyezésével. Utóbbi anyagtakarékosabb, hiszen így csak akkora gipszkarton, vagy bútorlap „dobozt” készítünk, amekkorába be tudjuk süllyeszteni a lámpákat és elrejtik a vezetékeket.


A spotlámpák szereléséhez általában három darabos szettekben vásárolhatjuk meg a foglalatokat, melyek 3000-7000 forintos áron kaphatóak. Előbbiek a hagyományos, utóbbiak a led technológiával készült termékek ára. Speciális lámpákat egyébként darabonként 1400-6600 forintig vásárolhatunk.
Amennyiben mozgásérzékelőt is beszerelnénk az 4000 forintból kijön. Ez például egy konyhabútor aljába épített világításnál előnyös a mosogató fölötti részen. Ha valaki mosogat, nem kell vizes kézzel a kapcsolót keresgélnie, a mozgásérzékelő bekapcsolja, majd kikapcsolja a világítást.

Led, vagy halogén?

A led lámpák akár 80-90%-kal kevesebb energiát fogyasztanak, mint a hagyományos izzólámpák, és fele annyit, mint az energiatakarékos izzó, vagy kompakt fénycső. Élettartamuk 35000-50000 óra, és a gyakori kapcsolgatásra sem érzékenyek. Alacsony működési hőmérsékletük miatt nincs gyulladásveszély, és felkapcsolás után melegedési idő nélkül, azonnal a teljes fényt adja, UV-, és infra tartományban nem sugároz. Összehasonlításképp: a 18-24 ledes lámpák 10-15 Wattos, a 48 ledes lámpák 20-25 Wattos, a 60 ledes lámpák 30-35 Wattos halogén fényforrás cseréjére alkalmasak.

A halogénlámpa is izzólámpa, ami a hagyományos izzótól annyiban tér el, hogy az izzószálat egy kisméretű bura veszi körül, melyben valamilyen semleges gáz és kis mennyiségű halogén  anyag található. Kis teljesítményű 50 Watt alatti halogén lámpákat kizárólag törpefeszültségű többnyire 12 V kivitelben gyártanak. A nagy működési hőmérséklet miatt a külön védőbúra nélküli halogén izzólámpákat csak zárt világítótestben szabad működtetni. A külön védőbúra kiszűri az egyébként nem számottevő UV sugárzást is. A halogén izzók a hagyományos izzóhoz hasonlóbb fényt bocsátanak ki.

Beszerelés házilag

E rejtett világításokat házilag is beszerelhetők – biztonságos elektromos ismeretek birtokában. A villanyszerelők kiszállási díja 2000-4000 forint között van, az óradíjuk 3500-4500 forint, ezért olcsóbban megússzuk, ha már a kész munkát mutatjuk meg csak ellenőrzésképp szakembernek. A lámpák helyét az álmennyezetbe, vagy a kialakított keretbe körkivágóval tudjuk kialakítani. A vágási felületet csiszoljuk le, és fessük, ha szükséges. Általában a lámpákat 50 centiméterre helyezzük el egymástól, de ez egyedileg változhat. Két egymástól fél méterre elhelyezett lámpára 70 centiméternyi kábelt számítsunk.

A feldarabolt kábeleket kössük be a szettben található sorkapcsokba, és helyezzük fel a kerámiafoglalatokat is. A lámpatestek behelyezése egyszerű: a rajtuk levő rugós füleket visszahajtjuk, és a lámpatestet becsúsztatjuk a kialakított helyükre. Az égők behelyezése is ehhez hasonlóan történik, rugalmas drótfülek tartják majd a lámpát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!