szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A világörökségi listára eddig 151 ország 911 kiemelkedően különleges helyszínét vették fel, közülük 704 kulturális...

A világörökségi listára eddig 151 ország 911 kiemelkedően különleges helyszínét vették fel, közülük 704 kulturális, 180 természeti, 27 pedig úgynevezett vegyes kategóriájú. Az UNESCO 1972-ben hívta életre a kezdeményezést a világörökség védelmére.

Az idei világörökségi bizottság vasárnap kezdi meg június 29-ig tartó ülését. Idén hat olyan ország is szerepel a várományosi listán, amely korábban nem javasolt helyszínt: Barbados, Kongó, az Egyesült Arab Emirátusok, Jamaica, Mikronézia és Palau.

Jamaica egy tengerbe süllyedt várossal pályázik

A javasolt helyszíneket két tanácsadó testület, a Műemlékek és Műemléki Együttesek Nemzetközi Tanácsa, az ICOMOS és a Természetvédelmi Világszövetség, az IUCN vizsgálja. A szervezetek bizalmasan teszik meg ajánlásaikat a bizottságnak, amely 21 ország hat évre választott képviselőiből áll.

Franciaország öt másik országgal, Svájccal, Argentínával, Németországgal, Belgiummal és Japánnal együtt javasolja világörökségnek Le Corbusier 19 terve révén a világhírű építész munkásságát, az urbanisztika megújulásának jelképét.

Az oszlopokon álló kockaház Le Corbusier "találmánya"

Vietnám a Ho-dinasztia fellegvárát, egy XIV. századi kőépületet látna szívesen a listán:

Kolumbia a "kávé utat" ajánlja:

Kenya a Great Rift-völgyben fekvő tavakat szeretné látni a listán:

Bahrein a gyöngyhalászat helyszínéül szolgáló partszakaszt védetné le az UNESCO-val:

Magyarországon jelenleg 11 világörökséggel védett helyszín található. Ezek Budapesten a Duna-partok, a Budai Várnegyed és az Andrássy út, továbbá Hollókő ófalu és táji környezete, az Aggteleki-karszt és a Szlovák–karszt barlangjai, az ezeréves Pannonhalmi Bencés Főapátság és természeti környezete, a Hortobágyi Nemzeti Park, a Puszta, Pécs (Sopianae) ókeresztény temetője, Fertő/Neusiedlersee kultúrtáj, valamint a tokaji történelmi borvidék kultúrtáj.

Ezeket a helyszíneket az új magyar örökségvédelmi törvény szabályozza a hatékonyabb kezelésük érdekében. A törvény jövő januárban lép hatályba. A miénk lesz egyébként a világ ötödik világörökségi törvénye (Olaszország, Románia, Dél-Afrika és Ausztrália után). Tamási Judit a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnökhelyettese szerint több helyszín szerepel még a magyar világörökségi várományosi listán, az egyik legnagyobb a Limes-projekt.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!