Majdnem 2 milliárdból hozzák rendbe a gyulai Almásy-kastélyt

Elkezdődhet a gyulai Harruckern-Wenckheim-Almásy-kastély felújítása, decemberben indul a csaknem 2 milliárd forintos munka, amelyet uniós forrásból finanszíroznak. A régészeti feltárásokat nyáron befejezték, a közbeszerzési eljárások folyamatban vannak, lezárásuk után kezdődhet a tényleges felújítás.

  • MTI MTI
Majdnem 2 milliárdból hozzák rendbe a gyulai Almásy-kastélyt

A művészettörténeti kutatások eredményei alapján eredeti állapotában állítják helyre a copf stílusú kastélyt – mondta kedden Béres István, a város főépítésze.

Az önkormányzat önerő nélkül valósítja meg a felújítást, a beruházásra 1,986 milliárd forint vissza nem térítendő uniós támogatást nyertek a Dél-alföldi Regionális Operatív Program (DAOP) kiemelt turisztikai attrakciókra fordítható keretéből.

A kastély várhatóan 2015 januárjában nyitják meg, a beruházással 23 új munkahely jön létre, a látogatók száma az átadás utáni 2-3 évben megközelítheti az ötvenezer főt.

A kastélyban kiállítótermeket alakítanak ki, a földszinten pedig közösségi fogadóteret. Megújul a kastélyhoz tartozó őspark is, ahol utcabútorokat helyeznek el és vendégfogadó helyeket alakítanak ki.

Az önkormányzat a kastély vagyonkezelői jogát 2012 februárjában kapta meg, hat hónappal később a felújítási program támogatásáról is döntöttek.

Az elképzelések szerint az intézmény önfenntartó lesz, lesznek benne konferenciára, színházi és zenés előadások rendezésére alkalmas termek. A múzeumi termekben több állandó kiállítás lesz, egyebek között a Harruckern, a Wenckheim és az Almásy család életéről, a kastélyba ellátogatott királyokról, az itt lefegyverzett tíz aradi vértanúról és a Gyula melletti Ajtósfalváról származó Ajtósi Dürer Albertről. Az épületben időszaki kiállítások is helyet kapnak.

Harruckern János György, a gyulai uradalom tulajdonosa 1725 körül kezdte építtetni a kastélyt, amely évtizedekig a család birtokában volt. Az 1700-as éves végén házasságok révén a Wenckheim családhoz került a kastély, amely aztán később az Almásy családé lett. Ők a második világháború alatt elszegényedtek, az épületet 1945-ben a városnak ajándékozták.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.